Відбулося обговорення змін до концепції розвитку площі Перемоги, що стала місцем теракту 14 лютого 2022 року
У Вінниці в в HUB Місто змістів 12 листопада відбулося обговорення змін до концепції розвитку площі Перемоги, а саме – створення “Скверу пам’яті” на честь загиблих та постраждалих під час терористичного ракетного обстрілу з боку Російської Федерації.
Сім’ї загиблих, архітектори, представники і представниці Вінницької міської ради, Агенції просторового розвитку, Департаменту архітектури ВМР, журналісти разом розмірковували про те, яким має бути Місце пам’яті.
Команди зійшлися в основних рішеннях:
– Місту потрібне місце живої пам’яті, а не монументальний (мертвий) меморіал.
– Площа має залишатися живим місцем. Пам’ять про трагічні події не повинна витісняти всі інші функції. Влаштування Місця пам’яті має зберегти і посилити основні функції площі: транзит, дозвілля з дітьми, проведення культурних подій.
– Місце пам’яті розповідатиме про події ненав’язливо, з декількома рівнями занурення, через персональні історії. Кожен відвідувач повинен мати змогу обирати власний рівень заглиблення в історію трагічних подій.
– Наратив про травму, яку лишив теракт, не повинен призводити до тотального суму. Радше навпаки — стати поштовхом до дій, до допомоги. Як зазначила одна з команд, тут має бути «зв’язок скорботи і життєздатності, віри в майбутнє».
– Літак разом із пошкодженнями від ракетного обстрілу обов’язково потрібно зберегти. Це свідок трагічних подій, носій живої пам’яті та символ незламності.
– Важливо зафіксувати місця потрапляння ракет. Їх можна показати символічно, не обов’язково явно і нав’язливо.
– Місце пам’яті має бути органічною частиною всієї площі Перемоги, відкритою для всіх.
– Місце пам’яті / сквер має пропонувати тихий відпочинок, можливість побути з собою чи з близькими і рідними жертв теракту.
– Незважаючи на те, що Місце пам’яті і площа в цілому за будь-яких умов має лишатися живим, мультифункціональним, гетерогенним місцем, деякі (занадто галасливі, занадто веселі, занадто комерційні) активності все ж будуть неприйнятними тут.
– Площа перемоги має стати справжньою міською площею для жителів Замостя: зі своїми атракціями і подіями.
Організатори воркшопу: Департамент архітектури та містобудування, Агенція просторового розвитку. Партер заходу — Німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» в рамках Integrated Urban Development in Ukraine II