Дій, Замостя!
меню

Площа Перемоги

Площа Перемоги – це публічний простір та фактичний центр району Замостя. Площу формують: із західної сторони – Будинок офіцерів, із північної – будинок побуту «Ювілейний», зі сходу будинок залізничників, з півдня житловий будинок.

Історія

Основною містобудівною композицією та головною віссю історичного ареалу є проспект Коцюбинського, по середині якого, на перетині з вулицями Замостянська та Винниченка сформувався простір «Площа Перемоги». Фактично цей пішохідний простір став існувати, коли почав будуватись Будинок Червоної Армії (сучасна назва Будинок Офіцерів), а саме з 31 грудня 1925 року завдяки проханню комісара Червоної Армії часів громадянської війни  Яну Фабриціусу. Під час Другої Світової війни будівля була пошкоджена, усі дерев’яні конструкції були знищені. Роботи по оновленню тривали у 1946 – 1947 роках. Будинок Червоної Армії почав діяти з 25 вересня 1947 року і підпорядковувався 43-ій Повітряній Армії дальньої авіації.

У період Незалежної України будівлю перейменували. З 28 грудня 2004 року Будинок офіцерів Військово-Повітряних Сил Збройних Сил України переданий до складу Повітряних Сил Збройних Сил України. Будинок Офіцерів є пам’яткою архітектури та містобудування місцевого значення.

Активно простір навколо Площі забудовувався у період з 30-х до 50-х років XX сторіччя, переважно житловими будинками.  Найцікавішим з цих будинків є  «Житловий будинок залізничників», пам’ятка архітектури та містобудування місцевого значення по вул. Замостянській, 27 (архітектор А.В Крейчі,1946-1947 рр.).

Першою дев’ятиповерхівкою зі скла та бетону у місті став Будинок побуту «Ювілейний».

Slider image
Slider image

1942

Slider image

1942

Slider image
Slider image

1944

Slider image

1958

Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image

1941

Slider image

Площа сьогодні

Історично склалося називати Площею Перемоги невеликий громадський простір, площею 1.87 га, що заходиться навпроти Будинку Офіцерів. Але, фактично, громадський простір має більші розміри за рахунок концентрації певних містопланувальних характеристик в одному місці. Одна з головних характеристик це те, що утворене вулицями Замостянською та проспектом Коцюбинського перехрестя, є великим транспортним вузлом з зупинками громадського транспорту, через яке проходять близько 20 тис. людей на добу. А завдяки тому, що цей простір є ще і географічним центом району Замостя, то площа має районне значення.

У самому Будинку Офіцерів розміщено багато дитячих гуртків. А будівля «Ювілейного» є не тільки будинком побуту, а й офісним центром.

Пам’ятний знак, літак «Міг – 21», встановлений на честь створення Військово-Повітряних Сил України, знаходиться між Будинком Офіцерів та «Ювілейним». Пам’ятник оточує невелика кількість зелених насаджень. Навпроти Будинку Офіцерів є сформовані клумби. У 2018 році на площі біля Будинку офіцерів встановлена станція велопрокату мережі NEXTBIKE.

Виклики

  1. Відсутність зручних та прямих пішохідних сполучень.
  2. Не якісне покриття пішохідного простору.
  3. Відсутність виділених місць відпочинку.
  4. Немає виокремленого веломаршруту через площу.
  5. Маленькій відсоток затінення площі у порівнянні з кількістю відритого простору.
  6. Низький рівень освітленості території у вечірній час.
  7. Відсутність місць для інформування та збору мешканців.
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image

Погано організовані пішохідні та велосипедні транзити мають негативний вплив на комфортне перебування людей на площі. Озеленення простору між Будинком Офіцерів та Будинком побуту складає усього 25%, що є невеликим показником у порівнянні з кількістю вимощення. Невеликий об’єм зелених насаджень не затіняє площу, що унеможливлює комфортне перебування у літній час. На площі немає чітко виділеної зони відпочинку/очікування з вуличними меблями. У вечірній час площа освітлюється тільки за рахунок вуличних ліхтарів.

Для того щоб площа стала зручною та комфортною для перебування мешканців району, був організований закритий національний архітектурний конкурс “Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний”.

Бачення майбутнього

Метою конкурсу було створення цілісного проєктного бачення нової якості публічного простору між Будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний», як частини повної реконструкції проспекту Коцюбинського.

«Цей конкурс був розрахований на те, щоб оцінити як цю територію можна розвивати та чи можна це взагалі зробити. Після розробки цих проєктів буде етап з вивченням громадської думки. Надалі — завершення проєктів з урахуванням виявлених недоліків. І тільки потім розробка фінального проєкту, проєктно-кошторисної документації та реалізація. Тож щодо термінів реалізації… Однозначно, це не завтра буде», Євген Совінський, головний архітектор Вінниці.

«Острів Спільності» – проєкт-переможець від авторського колективу у складі Студії ландшафтної архітектури KOTSIUBA та Студії SHOVK, показує створення площі як районного, та і міського масштабу на Лівому березі міста. Проєкт розв’язує питання потреби постійно їхати заради відпочинку та на свята до центру міста. Новий простір стає місцем зустрічі різних цільових аудиторій.

Простір площі перестає бути монофункціональним, а саме транзитним, бо додаються нові цінності: такі як відчуття спільності, довіри та співучасті у прийнятті рішень. Вся площа Перемоги стає місцем, де кожен мешканець стає частиною єдиної громади. Об’єднання просторів навпроти Будинку Офіцерів та Будинку побуту «Ювілейний», немов злітна смуга літака, стане початком до стрімкого розвитку району та острову. Візуально об’єднання відбувається завдяки використанню єдиного мостіння. Формується чітке окреслення кола площі, зі створенням всередині неї – невеликого затишного зеленого «острову».  

Додаткові матеріали:

Тестування

Після оголошення результатів конкурсу були влаштовані громадські обговорення. Активні жителі Замостя, представники громадських організацій, підприємці будинку побуту «Ювілейний», вінницькі архітектори протягом липня та серпня 2019 року мали змогу ознайомитися і висловити свої думки щодо конкурсних проєктів. Обговорення конкурсних проєктів збоку такої кількості активних людей призвело до наступного етапу – «Тестування площі Перемоги».

19 жовтня 2019 року з 11:00 до 16:00 усі охочі мали змогу взяти участь в події «Тестування площі Перемоги» та  по іншому змогли сприйняти площу. На заході була представлена  виставка трьох конкурсних проєктів по реконструкції площі Перемоги. Презентація робіт відбувалась співробітниками Агенції просторового розвитку.  Жителі та гості міста брали участь у вікторині, влаштованою ГО «U7 urban studio», та екскурсіях від Департаменту маркетингу міста та туризму. Під час тестування відбувся концерт на самій площі від дитячих гуртків, що знаходяться у Будинку Офіцерів.  Також були організовані додаткові локації: «Доступність на дотик» та  майстер-клас з виготовлення флікерів від ГО «Гармонія», фотолокація  від Департаменту культури та інші активності для дітей. Для дітей були влаштовані велоперегони. 

Під час проведення заходу була перекрита вулиця Винниченка, що дало можливість створити єдиний простір площі. Ця ідея перекриття вулиці задля створення єдиного публічного простору була зображена у проєктах під час Студії ідей весною 2018 року.  Частина команд при розробці рішень відносно реконструкції проспекту Коцюбинського говорили про можливість створення площі шляхом перекриття вулиці Винниченка. Це дало поштовх до проведення закритого національного архітектурного конкурсу на розробку проєктної пропозиції «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний»,  основним завданням якого було створення комфортного громадського простору з високою якістю середовища.

Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image

Досвід інших міст

Що далі?

Надалі робота по проєкту реконструкції площі Перемоги пов’язана із реконструкцією проспекту Коцюбинського. Проспект Коцюбинського – центральна сполучна ланка між залізничним вокзалом та центром міста, артерія району Замостя. Важливою частиною проспекту є площа Перемоги, тому процес оновлення площі пов’язаний із проєктом оновлення проспекту Коцюбинського

Відповідно  до умов конкурсу наступним етапом реконструкції площі є розробка ескізного проєкту, який виконує переможець конкурсу. Партнером у реалізації проєкту є німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH». 

Новини