меню

Парк Хімік

Парк Хімік – це локальний парк, що знаходиться у північно-східній частині району Замостя, та є єдиним парком у районі. Це парк, навколо якого почали об’єднуватись місцеві мешканці заради збереження парку від забудови. У 2018 році проєкт «Створення парку «Хімік» став Демонстраційним проєктом в рамках проєкту «Інтегрований розвиток міст України», виконавцем якого є німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH». Працівники КП «Інститут розвитку міст» спільно з мешканцями та експертами створили Концепцію парку згідно з якою була розроблена проєктна документація.

Історія

Створення парку культури та відпочинку «Хімік» безпосередньо пов’язано з Вінницьким хімічним заводом імені Я. М. Свердлова (суперфосфатний завод), який було побудовано у Вінниці в 1912 році.

У радянські часи кількість працівників досягала 4500 людей. Було забудовано цілий мікрорайон на Замості, закладено парк та висаджено яблуневий сад. Парк мав власну розвинену інфраструктуру, мав освітлення, за зеленими насадженнями доглядали, про чистоту дбали. Кожного року у весняний період проводилось обрізання дерев і фарбування конструкцій, також проводилась посадка квітів та побілка стовбурів дерев. Зелену територію прикрашали скульптури, а саме: погруддя льотчику, жінка з веслом, хлопчик з трубою, пам’ятник хіміку. Парк був частиною великого комплексу, який також включав Фізкультурно-оздоровчий комплекс (ФОК) та стадіон.

На місці фізкультурно-оздоровчого комплексу (у кінці 80-х років), був зимовий каток з дерев’яними бортами. На території парку знаходились: квиткові каси, дитячий майданчик, відкритий танцювальний майданчик, театр просто неба, спортивна зона, смуга перешкод, поле для ручної гри в м’яч, тенісний корт, дошка пошани, роздягальні та фонтан. Дитячий майданчик був місцем літнього дозвілля не тільки для дітей, але й для дорослих. Квиткові каси розташовувались на центральному вході в парк. Позаду будинку культури був розташований відкритий танцювальний майданчик. Біля дошки пошани були змонтовані невеликі сцени. У театрі просто неба проводили фестивалі самодіяльності, концерти та кінопокази. Було хороше освітлення. Спортивний комплекс розташовувався вкінці алеї по обох її сторонах. На місці сучасної автостоянки розташовувалось огороджене сіткою поле для гри в гандбол і волейбол, на якому проходили тренування дитячих команд з футбольного і гандбольного гуртків. Фонтан розташовувався в центральній частині парку. На постаменті стояло двоє дітлахів і один з них лив воду із глечика. Фонтан перестав працювати в кінці 90-х років, ще до закриття Хімзаводу. 

Найвизначнішою подією в парку кожного року був День Хіміка. Співробітники заводу приводили парк до ладу, викрашували конструкції, насаджувались квіти. На святкування завжди відбувались урочисті концерти, нагородження. Працювала виїзна кухня, організовувався ярмарок. Гуляння були масовими та досить гучними. 

На території колишнього Фізкультурно-оздоровчого комплексу сьогодні розташовується Спортивний комплекс «Нива», котрий з’явився у 2010 році.

Додаткові матеріали:

Шлях створення парку

Парком «Хімік» користуються переважно мешканці району, що проживають в межах 10-хвилинної пішохідної доступності та відвідують парк щодня або кілька разів на тиждень. Протягом дня парк відвідують близько тисячі осіб.

Місцеві мешканці однозначно сприймають цю територію як «єдину зелену, рекреаційну зону» району, яка становить для них надзвичайно велику цінність завдяки своїм зеленим насадженням та можливостям для відпочинку. Також парк цінують за чисте, свіже повітря, місце для прогулянок всією сім’єю та відпочинку з дітьми. Багато мешканців мають ностальгічні спогади про парк.

В середині 2016 року почався процес передачі 3 га парку «Хімік» під забудову церквою Київського патріархату. Місцеві мешканці були проти такого рішення. Для цього мешканці почали проводити «толоки» по прибиранню та облаштуванню території. А у 2017 р. громада вирішила подати проєкт до «Бюджету громадських ініціатив», метою якого було створення якісного простору для відпочинку місцевих жителів/мешканців. Проте, даний проєкт було  відхилено на етапі  попереднього розгляду та не включено до списку на голосування. Цей факт викликав чимале обурення місцевої громади Вінниці.

Перший варіант-пропозиція реконструкції парку

Ситуація з забудовою парка почала загострюватись і тому у квітні 2018 року Вінницька міська рада доручила фахівцям з КП «Інститут розвитку міст» вивчити громадську думку шляхом проведення публічних обговорень.

Працівники Інституту розвитку міст провели зустрічі з мешканцями, моніторинг території. Після цього спільно з мешканцями було проведене урбаністичне дослідження території парку та частини території району Замостя, а також додатково вивчено глибинні потреби окремих груп користувачів парку. На першу зустріч прийшло понад 350 зацікавлених долею парку мешканців.

На основі інформації отриманої від мешканців, фахівці Інституту розвитку міст разом з місцевими експерти сформували 3 сценарії розвитку парку, які були надані мешканцям для голосування.

Більшість голосів мешканці віддали за 2 сценарій «Активний парк». Слід також сказати, що за цей період місцеві мешканці об’єднались в команду щодо розвитку парку та слідкують за процесом створення парку.

Результати усіх досліджень лягли в основу базової концепції парку «Хімік», яку також погодили на спільній зустрічі мешканці. Саме базова концепція була основою завдання для команд-фахівців Архітектурної майстерні.

Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image

Додаткові матеріали:

Архітектурна майстерня

Створення парку «Хімік»: від концепції до об’єкта

Архітектурна майстерня проводилась з метою залучення кращих фахівців України та Вінниці для генерації творчих ідей з просторово-планувальних рішень парку, створення його ідентичності з урахуванням думки мешканців.

На майстерню подалось 14 команд-заявників, з Вінниці, Києва, Полтави, Львова, Одеси та Павлограду.  Для участі архітектурній майстерні було визначено три команди: з Києва, Вінниці та Одеси.

Архітектурна майстерня включала публічні події:

У архітектурній майстерні взяли участь команди:

  1. м. Київ: Олена Орап та Ірина Циба, ГО «Місто-сад»
  2. м. Одеса: Євген Чернат, Ганна Чернат, Дар’я Боровик, Анастасія Варваніна, «Space Odyssey Architects»
  3. м. Вінниця: Любов Колосова, Ольга Білоус, Роман Вікулов
Slider image

Команда з міста Києва

Slider image

Команда з міста Одеси

Slider image

Команда з міста Вінниця

Додаткові матеріали:

ДРУГІ ГРОМАДСЬКІ СЛУХАННЯ

11 червня в HUB Місто змістів було проведено Хімік: Громадські слухання. Затверджувались зміни до Детального плану території кварталу обмеженого вулицями Некрасова, Академіка Янгеля, Батозька та Героїв Крут. Вперше за історію проведення громадських слухань, мешканці одноголосно ухвалили зміни до детального плану території, що включають положення Концепції розвитку парку.

Бачення майбутнього

Команда прагнула відтворити різні настрої людей та почуття у парку, щоб кожен відчував його своїм. Нове зонування посилює сильні сторони парку, максимально використовує характер простору, його природні особливості (освітлення, тінь, густоту насаджень, наявні елементи) та перепрограмує ті зони, які не використовують свій потенціал на повну, а території біля паркану передбачає провокативно активне використання.

Вибух – зона,  де дитячі активності і спорт створюють динамічну атмосферу.

Розчинення – зона «розчинення» у природі  де максимально зберігається відчуття перебування у лісі.

Реакція – зона соціальної взаємодії.

Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image
Slider image

«Ми знаємо, що колись, активна спільнота місцевих жителів зберуться у реконструйованому парку. на цій зустрічі буде багато обговорень та сумісних дискусій. тому ми пропонуємо лаву «добросусідства» вздовж усієї зони, яка буде об’єднувати всі активності та людей навколо», – Євген Чернат, архітектор.

Що далі?

В червні 2020 року проектно-кошторисна документація пройшла державну експертизу. Літо 2020 – планується проведення тендерних закупівель на визначення виконавця робіт та початок будівельних робіт. Реконструкція парку буде відбуватись в кілька черг (кілька років). В першу чергу планується зробити освітлення.