Новини
У парках Вінниці готуються до нового сезону. Про плани на цей рік, роботу атракціонів і озеленення, а також про відновлення парку “Хімік” розповів керівник КП ВМР “Дирекція парків та дозвілля територіальної громади” Олександр Мельник.
Про це говорили в ефірі “Часу змін” з першим заступником директора департаменту архітектури та містобудування, головним архітектором міста Євгеном Совінським.
У Вінниці в в HUB Місто змістів 12 листопада відбулося обговорення змін до концепції розвитку площі Перемоги, а саме – створення “Скверу пам’яті” на честь загиблих та постраждалих під час терористичного ракетного обстрілу з боку Російської Федерації.
Сім’ї загиблих, архітектори, представники і представниці Вінницької міської ради, Агенції просторового розвитку, Департаменту архітектури ВМР, журналісти разом розмірковували про те, яким має бути Місце пам’яті.
Команди зійшлися в основних рішеннях:
– Місту потрібне місце живої пам’яті, а не монументальний (мертвий) меморіал.
– Площа має залишатися живим місцем. Пам’ять про трагічні події не повинна витісняти всі інші функції. Влаштування Місця пам’яті має зберегти і посилити основні функції площі: транзит, дозвілля з дітьми, проведення культурних подій.
– Місце пам’яті розповідатиме про події ненав’язливо, з декількома рівнями занурення, через персональні історії. Кожен відвідувач повинен мати змогу обирати власний рівень заглиблення в історію трагічних подій.
– Наратив про травму, яку лишив теракт, не повинен призводити до тотального суму. Радше навпаки — стати поштовхом до дій, до допомоги. Як зазначила одна з команд, тут має бути «зв’язок скорботи і життєздатності, віри в майбутнє».
– Літак разом із пошкодженнями від ракетного обстрілу обов’язково потрібно зберегти. Це свідок трагічних подій, носій живої пам’яті та символ незламності.
– Важливо зафіксувати місця потрапляння ракет. Їх можна показати символічно, не обов’язково явно і нав’язливо.
– Місце пам’яті має бути органічною частиною всієї площі Перемоги, відкритою для всіх.
– Місце пам’яті / сквер має пропонувати тихий відпочинок, можливість побути з собою чи з близькими і рідними жертв теракту.
– Незважаючи на те, що Місце пам’яті і площа в цілому за будь-яких умов має лишатися живим, мультифункціональним, гетерогенним місцем, деякі (занадто галасливі, занадто веселі, занадто комерційні) активності все ж будуть неприйнятними тут.
– Площа перемоги має стати справжньою міською площею для жителів Замостя: зі своїми атракціями і подіями.
Організатори воркшопу: Департамент архітектури та містобудування, Агенція просторового розвитку. Партер заходу — Німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» в рамках Integrated Urban Development in Ukraine II
Швейцарське бюро співробітництва в Україні у співпраці з уповноваженим консультантом щодо реалізації проєкту «Цюріхський трамвай для Вінниці» – Rubi Bahntechnik та КП «Вінницька транспортна компанія» оголосило міжнародний тендер на закупівлю трамвайних рейок для завершення реконструкції трамвайного полотна по вулиці Батозькій. Варто зазначати, що прокладання трамвайного полотна відбуватиметься за технологією «оксамитовий шлях».
У Вінниці триває реконструкція парку “Хімік”, яку розпочали минулого року. Наразі будівельники працюють на тій ділянці, де архітектори спроєктували дозвілля для молоді та дітей, також вже виконані 95% робіт по освітленню.
30 серпня у Вінницькій міській раді відбулась робоча нарада з приводу обговорення змін до Концепції реконструкції площі Перемоги та корегування стратегічного проєкту – Вінницька миля, який охоплює публічний простір біля Будинку офіцерів.
Команда істориків “Музею Вінниці” підготувала історію площі Перемоги, будинку побуту “Ювілейний” та навколишніх будинків, які постраждали внаслідок російського ракетного обстрілу
7 грудня у Вінниці після капітального ремонту відкрили СКА, який назвали «Аква-Він». Тут вже займаються спортсмени.
На Бригантині перебудовують залишки насосних станцій першого міського водогону, який збудував архітектор Григорій Артинов. Роботи тривають з середини листопада. Натомість зводять будівлю для обслуговування туристичної інфраструктури та закладів громадського харчування.
У Вінниці триває робота над проєктом щодо будівництва вантового мосту, який з’єднає мікрорайони Замостя та Тяжилів. Наступного року в місті планують сформувати проєктну документацію, а почати роботи ‒ не раніше 2023 року. Отримати готовий міст у Вінниці розраховують приблизно за 4-5 років.
У Вінниці триває реконструкція парку «Хімік». Тут завершують будівництво фонтану, влаштовують бігову доріжку та пішохідні зони, встановлюють опори під світильники. На завершальному етапі реставрація вхідної групи та альтанки. У планах – створити зони відпочинку, встановити лаву добросусідства, сцену, дитячі «острівці», майданчик для вигулу собак та багато іншого.
Цієї суботи вінничан запрошують відвідати будівельний майданчик парку “Хімік” та подивитись, як відбувається реконструкція парку та що тут вже зроблено. Екскурсію проведуть автори ідеї та проєкту – Євген й Ганна Чернат, Дар’я Боровик за участі замовника – департаменту комунального господарства та благоустрою Вінницької міської ради та виконавців робіт з реконструкції – приватного підприємства “Рослана”.
У Вінниці стартувала реконструкція вулиці Батозької на ділянці між проспектом Коцюбинського та вулицею Академіка Янгеля. Наразі підрядники вже демонтують контактну мережу, застарілі колії, знімають старий асфальт та влаштовують комунікації.
У Вінниці з 1 листопада 2021 року по 31 липня 2022 року буде перекрито рух транспорту по вулиці Батозькій на ділянці від вул. Академіка Янгеля до площі Привокзальної. Як повідомляє Вінницька міська рада, відповідно зміниться схема руху громадського транспорту. Зазначено, що це відбудеться у зв’язку з реконструкцією проїзної частини та трамвайних колій на вулиці Батозькій.
У Вінниці триває реконструкція парку “Хімік”, який тривалий час був занедбаний і, як виявляється, багато років – донедавна – юридично не вважався парком. Кореспондент Depo.Вінниця виріс у мікрорайоні поруч з “Хіміком” і в дитинстві та юності проводив у парку і в однойменному будинку культури значну частину дозвілля, а тепер спостерігає за метаморфозами рекреаційної зони.
«Парк Хімік набуває нових обрисів». Дивіться, як нині виглядає зелена зона Замостя.
У Вінниці триває реконструкція спортивного комплексу (СКА) на вулиці Академіка Янгеля. Будівельна готовність об’єкта – понад 90%.
Було-стало. Як за три роки і 60 млн грн перебудували спорткомплекс «СКА» на Замості.
У Вінниці реконструкція спорткомплексу на вулиці Янгеля виходить на фінішну пряму. У басейн задля випробування вперше залили майже 900 кубометрів води. Тут буде 6 доріжок для плавання та вишки для стрибків у воду. Також готують під встановлення обладнання інші приміщення закладу. Це велика спортзала на 700 кв м, зала для “сухого плавання”, роздягальні та душові. Про це на своїй офіційній сторінці у мережі Фейсбук повідомив Вінницький міський голова Сергій Моргунов.
У Вінниці планують незабаром оновити ділянку по вулиці Батозькій. На це готові надати понад 178 мільйонів гривень. Департамент комунального господарства та благоустрою опублікував тендер на реконструкцію ділянки вулиці Батозької (від проспекту Коцюбинського до вул. Академіка Янгеля). На всі роботи готові надати щонайбільше 178 998 864 гривень.
Цієї неділі, 1 серпня, “Центр історії Вінниці” запрошує на прогулянку містом, а саме – мікрорайоном Замостя. Екскурсія буде безкоштовною, адже її влаштують рамках проєкту “Мистецькі вихідні”.
Концепція паркування була розроблена минулого року. Проектом займалися фахівці компанії “А+С Україна” спільно з Вінницьким національним технічним університетом на замовлення КП “Агенція просторового розвитку”. В рамках проєкту обстежували вулиці Замостя, робили аерофотозйомку території в різний час доби, підраховували авто на окремих ділянках, проводили соціологічні опитування.
Роботи з реконструкції спортивного комплексу по вулиці Янгеля вже завершені на 70%. Здати об’єкт планують до осені й у міськраді очікують, що завершать роботи при співфінансуванні з Державного фонду регіонального розвитку.
Житловий комплекс «Набережний квартал» розташовується на перетині вулиць Київська та Стрілецька. Це масштабна, висотна будівля з панорамним склінням балконів, розташована в південно-східній частині Замостя, неподалік від річки Південний Буг.
«Набережний квартал» – типовий проєкт, який реалізований в багатьох містах країни. У Вінниці це 12-поверхові будинки, що складаються з 7 та 15 секцій. Мінімальна загальна площа квартири в комплексі становить 35 кв м., а максимальна загальна площа – 120 кв м. Конструктивна схема будівлі – опорні цегляні стіни із збірними залізобетонними плитами перекриття. В якості оформлення використали систему навісних вентильованих фасадів та клінкерну цеглу. Покрівля – плоска, рулонна, тришарова.
Комплекс має гостьові стоянки для паркування, закритий дитячий та спортивні майданчики.
Колись на місці ЖК розташовувалась меблева фабрика, територія була огороджена парканом, яку, по всьому периметру, використовували для своєї творчості графіті художники.
В 1893 році, чеським підприємцем Ф. Фучеком, на Стрижавській дорозі (нині вул. Київська) був побудований другий вінницький пивоварний завод. Підприємство пережило 2 війни, однак, після розпаду СРСР завод почав занепадати, та у 2006 році ділянка підприємства була виділена для будівництва житлового комплексу.
Казарми – це перша в історії Вінниці регулярна цегляна забудова дво- та триповерхових будівель казармового типу, які сформували нову магістраль міста – Північну алею (нині вул. Стрілецька). Розташування будівель на ділянці прямокутних об’ємів – регулярне, перпендикулярно і паралельно відносно осі вул. Стрілецької. Казарми побудовані в еклектичному стилі з цегли. Такий стиль ще називають «казенним» або «промисловим». Пілястри, лиштва, пояски, сталактитові карнизи викладені цеглою, яка виступає за площину стіни і створює ступеневу кладку з візерунком, який своєю чергою диктувався модульною величиною цегли. На фасаді першого двоповерхового будинку №27 викладені роки будівництва «1887» та «1888».
Міський Палац мистецтв «Зоря» працює як заклад культури від 1996 року, який спрямований на здобуття знань, умінь та навичок за інтересами, забезпечення потреби у творчій самореалізації населення міста. На сьогодні в міському Палаці мистецтв функціонує 157 клубних формувань.
Будинок культури побудований за типовим модерністичним проєктом. Зазвичай у таких будинках культури у середині розміщуються концертний зал приблизно на 150 людей, приміщення для кружків, майстерні та класи. В середині над партерною частиною концертного залу розміщується балкон, потрапити до якого можна через сходи у вестибюлі. За правилами, з цього балкону повинен бути евакуаційний вихід одразу на вулицю. Тому з лівою сторони будівлі можна побачити масивні сходи. Головний вхід заглиблений у середину тим самим утворюючи зону накопичення для відвідувачів перед концертом. А ще це чудове місце сховатись від дощу. Консоль другого поверху підтримується колонами відкриті конструкції. Другий поверх має суцільне скління, завдяки заглибленню створюється ефект обрамлення «бетонною рамою». Лінії віконних рам ритмічні, строгі.
Вздовж вулиці Петра Запорожця, що межує з Центральним міським стадіоном, розташовані типові будинки 50-х років. Будівлі капітальні, багатоквартирні, інфраструктурно забезпечені, висотою два поверхи із цегляними стінами.
Архітектура – утилітарна, шатровий дах вінчає профільний карниз, з фронтоном та слуховим вікном. Будівля в плані симетрична. Зовнішні стіни з керамічної цегли не тиньковані, над вікнами та дверима збереглись сандрики.
Малоповерхове будівництво в 50-х мало попит через те, що при будівництві не потрібно було використовувати дефіцитну будівельну техніку та велось силами малокваліфікованих працівників, в тому числі в’язнів, а будівництво не займало багато часу.
Центральний міський стадіон збудований у 1949 році працівниками міста та Південно-західної залізниці. Перша назва стадіону – «Локомотив». Місткість до 1972 року складала 12 тис. глядачів. З 1972 року розпочата реконструкція, яка була завершена у 1980 році. Була збудована залізобетонна чаша стадіону, змонтовано освітлювальні вежі, проведено радіофікацію стадіону, встановлено табло, кількість місць збільшена до 24 тис.
Центральний міський стадіон приймав Олімпійський вогонь літньої Олімпіади 1980 року. У різні роки проводились масові фізкультурно-спортивні заходи, фестивалі та концерти. Комплекс спортивних споруд, які обслуговують працівники стадіону складається з 5 спортивних залів, роздягалень, душових, загальною площею 1700 кв.м., готельних приміщень площею 800 кв.м. В спортивних залах Центрального міського стадіону щоденно проводять заняття близько 300 спортсменів.
На даний час місто шукає інвестора для реконструкції: стадіон, інфраструктура та громадський простір навколо потребує переосмислення та оновлення.
Храм, біля Будинку офіцерів названий в честь великомученика Георгія Побідоносця, та являється — копією Фороської церкви Воскресіння Хрестова у Криму.
Храм почали будувати у 2008 році у візантійському стилі, якому властива хрестово-купольна конструкція. Суть її в тому, що основні приміщення виглядають в плані як хрест, а над центральною частиною підноситься купол, символізуючий небо. Вівтар розташовується в північній апсиді, вхід зі східної сторони.
Торговий центр (далі ТЦ) «Петроцентр» розташований за адресою: просп. Коцюбинського, 70. У 2019 році почалась реконструкція ТЦ. Жовтий профнастил на фасаді замінили на сучасні матеріали, а саме скло, вентильований фасад під дерево та гранітну плитку на цоколі. Червоний навіс над входом демонтували та повністю реорганізували вхідну групу. Тепер це двоповерхова будівля з асиметричним фасадом. Всередині будівлі встановили ліфт. Загальна торгова площа – 3000 кв.м. Головний вхід знаходиться з лівої сторони, орієнтований на проспект. Відкрита паркова розрахована на 50 машин. Біля входу зробили благоустрій з встановленням лавок та урн.
В рамках субпроекту облаштування безпечного проходу під Київським мостам існує пропозиція створення локації, яка підсилить дану концепцію – це база для сапбордистів по лівому березі Південного Бугу. Сама локація розташована біля Київського мосту, що дозволить спільно з майбутнім благоустроєм проходу під Київським мостом створити зручну транзитну зону та активність для відпочинку.
⠀
Локація бази – це конструкція з морських контейнерів, яка включає в себе необхідну інфраструктуру для розвитку сапсерфінгу в місті Вінниця. База включає місце для відпочинку та обслуговування.
Музей Михайла Коцюбинського було відкрито у кінці 20х років XX століття у приміщеннях будинку, де народився та виріс письменник. Будинок побудований у середині XIX сторіччя у стилі, характерному для усіх провінційних міст часів Російської імперії. Схожі за стилем житлові будинки можна зустріти в історичному центрі міста та на Замості. Це невелика одноповерхова житлова будівля, прямокутної в плані форми з чотирьохскатною покрівлею. Зовнішні стіни виконані з цегли. На території музею збереглися комора, сторожка з тих часів. Також зберігся і сад, де ростуть липи, груші-глеки, висаджені ще дідом письменника, а також привезені Коцюбинським із Криму тамариск, магонія подуболиста та агави.
У 70х роках розпочалось будівництво готелю Південний Буг, який колись був візитною карткою міста.
Готель складається з двох об’ємів. Перший – восьмиповерховий корпус з номерами. Цей корпус орієнтований по сторонах світу так, щоб з номерів відкривався вид на річку та панораму міста. В середині корпус обладнаний чотирма ліфтами, та двома сходовими клітинами, одні з яких є евакуаційними, з прямим виходом на вулицю. Такі готелі мають планування “галерейного типу”.
Другий об’єм – харчовий блок. Тут розміщувався ресторан, в якому колись проходили зимові бали для студентів коледжу та випускні вечори. На сьогодні ресторан не працює, а на першому поверсі знаходяться комерційні приміщення.
Площа Героїв Чорнобиля (колишні назви Жовтнева та Тюремна) формується Архітектурно-будівельним коледжем, готелем «Південний Буг» та житловими будинками за адресами вул.Київська, 2 та проспект Коцюбинського, 78. Ця площа є “головними воротами” району Замостя та жвавим перехрестям.
Житловий будинок за адресою вул. Київська, 2 побудований у період 60-х років XX століття у часи будівництва коледжу. Будівля має чотири поверхи. На фасадах відсутні будь-які декоративні елементи, крім фасадної плитки “кабанчик”. Дев’ятиповерховий панельний житловий будинок, за адресою проспект Коцюбинського, 78 був побудований після 70-х років.
На початку XX сторіччя розпочалось будівництво залізних мостів через Південний Буг за проєктом Г. Артинова. Для зручності їх будували через острів Кемпа. У 1913 по ним запустили перший трамвай, що йшов від жіночої гімназії до залізничного вокзалу. В травні 1938 року, вагон трамваю №13, зіскочив з рейок, проламав поручні та впав у річку. Під час Другої Світової війни мости були підірвані. Через перепади рельєфу, що викликали проблеми із рухом було прийнято рішення будувати прямий міст. Сучасний Центральний міст був побудований у 1953 році.
Форма площі до середини XX ст. мала форму трикутника, що дозволяло там розміщуватись невеликим дрібноміщанським двох та триповерховим будинкам. Ці будинки можна помітити на старих фотографіях. Після будівництва Центрального мосту форма площі змінилась і отримала зовнішній вигляд наближений до сьогоднішнього. У період 70-х – 80-х рр. ці цегляні будинки були знесені для будівництва готелю та побутового магазину перед дев’ятиповерхівкою. Цей побутовий магазин відомий тим, що там колись був магазин “Дитячий світ”, потім АБВ – техніка. Зараз там розміщуються дрібні магазини, магазин Ельдорадо та ресторан.
У 2021 році, відповідно до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 772 від 25.03.2021 р., буде проведено Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на кращу проектну пропозицію ревіталізації території музею М. М. Коцюбинського з облаштуванням громадського простору на прилеглій території у м. Вінниці
Термін проведення конкурсу – до 03.10.2021 р.
Замовник – департамент архітектури та містобудування ВМР.
Організатори – КП “Інститут розвитку міст”, департамент маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради, департамент культури Вінницької міської ради, Вінницький літературно-меморіальний музей М.М.Коцюбинського.
Конкурс проводиться за підтримки проєкту “Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ”, який впроваджується німецькою урядовою компанією «Deutsche Gesellschaft für іnternationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» за фінансування Урядів Німеччини та Швейцарії.
За адресою вул. Київська, 3 на сьогоднішній момент знаходиться відділення Національної поліції України. А в середині 50-х років минулого сторіччя тут розміщувався перший автовокзал Вінниці.
Будівля поліції є одноповерховою з горищем. В плані має форму у вигляді видовженої букви П. Видовжена частина колись виконувала роль платформи, звідки від’їжджали автобуси. Зовнішні стіни виконані з цегли та пофарбовані у білий колір. Стиль будівлі є характерним для того періоду. Головний фасад є симетричним. По кутах розміщуються невеликі вежі. Вхідна група трохи заглиблена в середину та виділена навісом, що спирається на квадратні колони. Зовнішнє декорування на фасаді відсутнє.
Теперішній центральний автовокзал “АС – Вінниця 1” знаходиться навпроти храму Пресвятої Богородиці. Він був побудований у період 60-х – 70-х роках минулого сторіччя за типовим проєктом. Будівля має два поверхи. На першому поверсі розміщується прохідний хол з місцями очікування, освітлений масивними вікнами, інформаційне табло, каси, санвузол та кафе. На другому поверсі розміщується адміністрація та кімнати відпочинку.
Храм Покрови Пресвятої Богородиці є знаковим орієнтиром в районі площі Героїв Чорнобиля. Завдяки висоті храму та напіввідкритій місцевості, вид на нього відкривається ще з Центрального мосту.
Оскільки храм належить до греко-католицької церкви, то він побудований за канонами, що відрізняються від православних. На території храму відсутні декоративні рослини та дерева. З правої сторони від входу розміщується дитячий майданчик.
План храму за формою нагадує коло, з чотирма вежами. Головний вхід храму орієнтований на південь. Для того, щоб потрапити у середину людині потрібно піднятися масивними сходами (наче stairs to heaven). На схід та захід орієнтовані бічні входи, що знаходяться у напівкруглих нішах зі спіральними сходами. Вівтарна частина орієнтована на північ. З лівої сторони від головного входу побудована дзвіниця.
Храм є п’ятибаневий. Головний купол, розміщується чітко по центру над основним залом. У барабані є вікна, для інсоляції основного залу.
У 1970-х рр. на місці цього храму встановили літак, найбільший зразок техніки з усіх, що були у міському просторі. Це був ТУ-104 – перший радянський турбореактивний пасажирський літак. В ньому облаштували дитячий кінотеатр. На початку 1990-х рр. літак занепав і його прибрали. Містяни кажуть, що цей літак запам’ятався їм найкраще і це було одне з їх найулюбленіших місць на Замості у ті часи.
На початку 70-х років тут були збудовані дев’ятиповерхівки зі скла та бетону заводу Інфракон та Державного проектного інституту. Специфічна стилістика будівництва вказує на те, що вони будувались в один період з готелем Південний Буг та Будинком побуду «Ювілейний». Паралельно з ними почали укріплювати береги Південного Бугу, та створювати набережну з ротондами.
На цей час будівля БЦ «Тетріс» (колиш. «Інфракон») знаходиться на етапі реконструкції. Прилегла територія виконана з використанням сучасних матеріалів, для комфортного переміщення. Також біля будівлі висадили нові дерева та влаштували навколо місця для відпочину. Сама будівля є символом епохи модернізму. Чіткий ритм вікон, наближених до квадрата, та бетонне обрамлення, що виступає, гармонійно чергується з периметральним заскленням на сусідній будівлі Проєктного інституту. Нова стилобатна прибудова візуально заглиблює основний об’єм в середину кварталу та тим самим підкреслює масивність будівлі.
Якщо орієнтація БЦ схід-захід, то будівля проєктного інституту орієнтована на північ-південь. Вертикальні ритмічні елементи між вікон стилобатної частини Проєктного інституту створюють ефект видовження будівлі. Така гра об’ємами будівель є ознакою того, що територія навколо проєктувалась як ансамбль, для формування певного художнього образу з протилежної сторони річки.
Стара Набережна є частиною великого інфраструктурного проєкту по розвитку прибережних територій вздовж річки Південний Буг, який називається «Алея 12.7км».
Забудова району Замостя сильно переплітається зі збільшенням впливу військових, а саме, авіації. У післявоєнний період, район почали забудовувати першими типовими цегляними малоповерховими житловими будинками, які призначалися для розселення військових офіцерів та їх сімей, чисельність яких, після 50-х, у Вінниці значно збільшувалась. Для полегшення та пришвидшення термінів будівництва будинки повинні бути простими у плануванні, без додаткових декоративних елементів на фасаді.
Композиція будівель симетрична, кількість під’їздів варіювала від одного до трьох. Будинки для поселення офіцерів вищих рангів, на відміну від вище описаних, виділялись декором та більш зручним та просторим плануванням квартир. Помітити такі будинки не важко. Центральна вісь симетрії на фасаді підкреслена фронтоном з циркульним вікном на горищі. Кількість вікон, як правило, непарна. Інколи на фасадах можна зустріти балкони, руст на кутах та масивні ступінчасті карнизи під дахом.
Якщо йти від Привокзальної площі в сторону Будинку Офіцерів, по лівій стороні проспекту Коцюбинського, то можна звернути увагу на найдовший будинок на Замості чи, можливо, в усьому місті. Цей десятиповерховий, дев’яти секційний житловий будинок, був побудований до олімпіади 1980 року. Цікавим є те, що у ці роки типові проєкти житлових будинків, виконували роль районних домінант, розробляли з прибудованими комерційними приміщеннями для розміщення сфери послуг (зараз це називають «активним першим поверхом»). Тому перші два поверхи цієї багатоповерхівки займають магазини. На жаль, автентичний скляний фасад (навісна стінка) з ромбоїдним декором на карнизі частково захований за чисельними яскравими рекламними вивісками. Оригінальним декоративним елементом, що виділяє цей будинок серед інших, є білі вертикальні елементи, що виступають за основну лінію фасаду – це сходові клітини. За своєю формою вони нагадують відкриту книжку.
На Замості по вулиці Нансена знаходиться лікеро-горілчаний завод, який колись випускав продукцію під лейблом «Сотка». Історичний корпус заводу будувався на початку ХХст і складається з двох об’ємів, що мають різну поверховість та висотність. Перший поверх має висоту 5 м. Там знаходяться виробничі приміщення. З вікон першого поверху на вулицю виходять оцинковані труби, вони виконують роль вентиляції для відводу з приміщення запаху. Інші поверхи мають висоту до 3м. Стіни будівлі виконані з цегли з використанням декоративного типу кладки, коли чергуються сторони цегли та з’являється різний візерунок. На нашу думку, колись фасад був тільки цегляний. Після Другої Світової його обличкували плиткою «кабанчик» з використанням шестигранної глазурованої плитки, що створює імітацію бджолиних сот. На сьогодні така глазурована плитка збереглась частково. Біля головних воріт на боковому фасаді можна побачити барельєфну металеву композицію, представленою у вигляді чоловіка (робітника), перспективу на вулицю, сонця та двох слів «Слава Труду».
У 2021 році заплановано виготовлення проектно-кошторисної документації з реконструкції вул. Батозька на ділянці від вул. Янгеля до розворотного трамвайного кільця. КП “Агенція просторового розвитку” підготовлено проектне бачення просторової організації вулиці.
Влаштування велобоксів – це пілотний проект Моделі розвитку Замостя та згідно конкурсного відбору в проекті приймають участь ОСББ, які розташовані на території району та входять в периметр Моделі розвитку Замостя.
В районі «трикутника» на Замості є дві школи. Загальноосвітні заклади I-III ступенів №8 та №9.
Історія школи №8 розпочалась ще на початку XXст коли на її місці були два одноповерхових будинки, де розміщувалось чьотирьохкласне училище. У 1920 році цей заклад було перепрофільовано у «Першу трудову школу ім. М. Коцюбинського». Потім будівлі були перебудовані, зовнішній вигляд яких зберігся до тепер. У 1944 році заклад перейменували у школу №8. Ансамбль школи складається з двох однакових за планом, симетричних, двоповерхових будівлі. У 1993 році одну зі споруд признали аварійною і класи частково перевели на вул. Винниченка. Вхід на територію ансамблю розміщується між будівлями та виділений історичною кованою решіткою з брамою. Перед брамами є невелика напівциркульна площа з клумбою по середині. Одна будівля облікована класичною плиткою «кабанчик» та виділена історичною вивіскою «школа №8». Друга будівля покрита штукатуркою з виділеними білим кольором пілястрами, карнизом та налічниками на вікнах. Об’єднуючими елементами двох будівель є однакові трьохсекційні вікна та напівциркульні ніші на фасадах.
Школа №9 є однією з найстаріших шкіл у місті. Вона була заснована у 1907 році. Школа має три поверхи та побудована з цегли. В зовнішньому оформленні школи використані жовтий, помаранчевий та білий кольори. Перед входом до школи знаходиться великий спортивний майданчик з вуличними тренажерами. Єдиним архітектурним декором школи є використання міжповерхового карнизу між другим та третім поверхами та карнизом під дахом.
На початку XX ст на території сучасного Вінницького коледжу будівництва та архітектури був побудований Народний дім, який проіснував до 50-х років. У післявоєнний період місто потребувало нових фахівців, що би допомагали з відбудовою міста. У 1952 році тут будується навчальний корпус №2 «Житлово-комунального технікуму». Кількість випускників почала щороку зростати і з’явилась потреба на розширення кількості аудиторій. У період з 60-х по 80-ті роки будуються інші навчальні корпуси коледжу з переходами. Будівлі обличковані плиткою «кабанчик», головний корпус має 4 поверхи, історичний корпус має 3 поверхи. Цоколь виділений червоним кольором та штукатуркою «під рустовий камінь». 4-й поверх виділений міжповерховим карнизом. У середині 60-х поряд був побудований гуртожиток.
Навпроти трамвайної зупинки «Площа Перемоги» знаходиться багатоповерховий житловий будинок, побудований із використанням елементів класичної архітектури, притаманних для «сталінської архітектури». Будівля складається з 4-х блоків. Перших два, що виходять на вулицю Замостянську, об’єднані аркою. Якщо пройти через цю арку можна потрапити у середину двору. Третій блок є домінантним та має п’ять поверхів. Фасад цього блоку виходить на Площу Перемоги, симетричний та прикрашений двома напівколонами з капітелями доричного ордера та двома пілястрами, що слугують декором на кутах. Колони опираються на масивні п’єдестали, які виступають за основну лінію фасаду. Четвертий блок розташований паралельно проспекту Коцюбинського. На другому поверсі застосовані аркові вікна. Перші та другі поверхи житлового будинку оперезаний міжповерховим карнизом та рустом.
Поруч з цим будинком розташована ткацька фабрика «Володарка», що займається виготовленням чоловічого класичного одягу.
Навпроти ТЦ «Петроцентр» знаходиться гуртожиток для робітників фабрики.
У Вінниці, в мікрорайоні Замостя планують встановити велобокси. Їх хочуть розмістити у кількох дворах багатоквартирних будинків.
Одне з ключових громадських місць в районі Замостя займає Центральний ринок, який вважають найстарішим у Вінниці. Сюди приїжджають закупатись люди з усього міста. Площа ринку понад 4 га. Більшу частину території займають різні дрібні магазини та кіоски. Центральне положення займає будівля м’ясо-молочного відділу. Прямокутна в плані будівля має розміри 85 м на 35 м. Фасад будівлі вифарбований у жовтий колір. Головний вхід трохи заглиблений всередину та увінчаний аркою – блакитного кольору. В будівлі використане верхнє горизонтальне засклення, для того, щоб уникнути потрапляння прямих сонячних променів. Вінчає будівлю автентична вивіска «Центральний ринок».
Сьогодні, 29 січня, у Вінниці відбулась сесія міської ради, депутати підтримали рішення щодо виділення коштів на важливі для міста проекти.
Один із них – будівництва шляхопроводу через залізницю який має з’єднати два райони – Замостя і Тяжилів.
ЖК «Turkish City» збудований на місці демонтованих корпусів електротехнічного заводу та частково на території ткацької фабрики. Забудовником є турецька компанія Demir Insaat. Цей ЖК складається з трьох десятиповерхових будинків на 500 квартир та готелю. Будівлі виконані з цегли з використанням стандартних збірних елементів. Опалення індивідуальне. На території ЖК збудований багаторівневий відкритий паркінг, ресторан та дитячий садок. Озеленення практично відсутнє.
Поряд з ЖК побудований сучасний заклад громадського харчування «Батискаф» зі скляним навісним фасадом.
ЖК «Варшавський», за адресою Замостянська, 34 є прикладом ревіталізації промислової споруди під житлові та комерційні функції. Колись тут була територія електротехнічного заводу. А до нього на цьому місці було трамвайне депо, де розвертались трамваї під час Другої Світової, бо мости були зруйновані. Працювало це депо до 70-х років та обслуговувало лівобережну частину міста, а депо, що на Хмельницькому шосе – правобережну. Електротехнічний завод був потужним підприємством, де виготовляли електродвигуни та верстати, електроміксери, кип’ятильники та устаткування для подрібнювачів кормів.
У 2017 році частину корпусів зруйнували, а один корпус реконструювали під житло, вигляд якого нагадує про промислове минуле споруди, але не створює враження багатоквартирної домівки.
Поряд з заводом колись був ринок «Світанок», який у свій час був дуже популярним.
Поряд з 9-ти поверховим будинком зі стінописом є Центр первинної медико – санітарної допомоги №5, діяльність якого спрямована на надання амбулаторно-поліклінічної допомоги жителям. Навпроти входу до будівлі стоїть скульптура матері та дитини, виконана з гіпсу. В народі такі скульптури належать до епохи «гіпсового соцреалізму» під загальною назвою «дівчина з веслом».
Будівля центру складається з двох частин, старого і нового корпусу. Стара частина центру виконана з цегли, має два поверхи та горище. Сучасний, п’ятиповерховий корпус почав будуватись лише минулого року. Територію центру оточує цегляна огорожа, вифарбувана у білий.
Дев’ятиповерхівку на розі вулиць Замостянська та Брацлавська, на наш погляд також можна віднести до експериментальних, так як вона є єдиною такою на все місто. Раніше це був гуртожиток. Зараз квартири приватизовані. Будівля є монолітною. Складається з двох секцій та має орієнтацію вікон на північ та південь. Дуже цікавим прийомом є використання горизонтально видовжених вікон та сонцезахисних елементів, що швидше ви можете зустріти на фасаді якогось санаторного корпусу, але не на житловому будинку. Перші поверхи у будівлі це комерційні приміщення. На західній стороні у 2018 році з’явився найбільший у місті мурал (стінопис), висотою у 27 метрів з назвою «Фантастичний гербарій», виконаний художником Олександром Марченко.
Храм Сошестя Духа Святого у плані є симетричним, вівтар орієнтований на схід. Притвор, простір у який ви потрапляєте коли заходите до середини, підкреслений фронтоном. Храм п’ятикупольний та має три апсиди, це напівкруглі виступи зі сторони вівтарної частини, перекриті конхами (напівкуполи). Над храмовою частиною знаходиться центральний цибулеподібний купол, що спирається на барабан.
Дев’ятиповерхова будівля, де зараз розміщується Вінницький окружний апеляційний суд, приблизно побудована на початку 80-х років. Вона є монолітною, з чітко вираженим цоколем та має 9 поверхів. Головний фасад – симетричний, характерною ознакою якого є масивні пілястри (вертикальні елементи, що виступають).
Історія вінницької установи пенітенціарної системи починається з 1822 року, коли на цьому місці вперше виділили землі для утримання в’язнів. У відкритих джерелах інформації можна знайти розповіді про те, що ув’язнені під час відбування покарання виконували будівельні та громадські роботи (прибирання вулиць). Основні житлові корпуси в’язниці побудовані в перші десятиліття ХХ ст. Головна адміністративна будівля та житловий корпус побудовані після 70-го року з, характерними для радянських часів, оздобленням та кольоровою схемою, а саме сіро-бежевого та червоного кольору. Під час будівництва корпусів навколо території почала з’являтися індивідуальна житлова забудова, у якості тимчасового житла для працівників в’язниці.
Адміністративний корпус є симетричною кутовою будівлею та складається з трьох об’ємів, центральної частини з напівколом, лівого та правого крила. Будівля має чітко виражений цоколь, висотою 1.5 м, з облицюванням колотим гранітом, та крупний карниз. До центрального входу ведуть масивні сходи.
Житловий будинок має п’ять поверхів та декоративний карниз, який нагадує чимось радіаторну решітку. Незвичним видається те, що цей будинок вирішили поєднати з корпусом виправної установи за допомогою балконів. Зазвичай, у радянський період так поєднували між собою два житлових будинки для ущільнення забудови.
На розі вулиці Привокзальна та проспекту Коцюбинського розташована єдина на все місто багатоповерхівка, що має опорні стіни виконані з червоної рядової цегли багаторядного типу кладки . Будинок має 14-ть поверхів, три секції та прибудову для комерції. Для перемичок над вікнами, балконів та лоджій використані збірні елементи. Через те, що кількість поверхів більше 10-ти, то сходові клітини виконані типу Н-1 – незадимлювальні, вони ж – евакуаційні. Оздоблення у цій багатоповерхівці представлений у вигляді білих бетонних панелей на балконах та панелей з напівкруглим кутом на лоджіях. На горищі встановлені масивні вертикальні білі панелі, виконані з бетону з закругленим внутрішнім кутом. Вхід до будинку з внутрішньої сторони двору. На нашу думку, проект будівлі є експериментальним, а не типовим.
Для зручного опису району Замостя, ми умовно поділили його на сектори. Житлові будинки першого сектору, в межах вулиць Стрілецька, Батозька, Проспект Коцюбинського та Замостянська, мають різну поверховість та стилістику. У цьому секторі присутня як садибна, так і багатоквартирна забудова. Квартали з багатоповерховими житловими будинками сформовані за принципами мікрорайонного типу забудови, коли у міжбудинковому об’ємі з’являється великий дворовий простір. Є квартали зі змішаною забудовою, де в середині знаходяться індивідуальні будинки чи гаражні споруди. Більшість п’ятиповерхівок побудовано у 50 -х (сталінки) та 60-х роках (хрущьовки). 9-ти та 10-ти поверхівки побудовані пізніше, в період 80-х – 90-х років.
Перші згадки про загальноосвітню школу I-III ступенів №32 датуються 1906 роком, коли в приміщенні залізничної лікарні, по вул. Кірова, відкрили однокласну школу на 4 групи. До 1933 року це була семирічна трудова школа. У 40-х заклад став десятирічним. 1948 року школа переїхала до будівлі колишньої школи №16, що була зруйнована під час війни, за адресою Некрасова, 44. У 60-х роках в навчальному закладі почали діяти різні художні та гімнастичні гуртки. Будівля школи складається з двох об’ємів, різного архітектурного стилю. Перший об’єм виконаний у неокласичному стилі, характерному для усіх громадських закладів побудованих до 60-х років. Головний вхід виділений балконом з балясинами, що спирається на масивні колони. Перший поверх прикрашений рустом та міжповерховим карнизом. Простір між вікнами оздоблений пілястрами, рустом та фіранками. Другий об’єм, галерейного типу, побудований вже за радянських часів із цегли. Фасад облицьований клінкерною плиткою.
Вінницький державний педагогічний університет ім. М.Коцюбинського був заснований у 1912 році. Перша будівля університету була побудована за проєктом архітектора Г.Артинова. Навчання в інституті було заплановано так, що студент після закінчення міг викладати будь-який предмет. У 30-х роках інститут було перепрофільовано у державний педагогічний університет з поділом на факультети. Під час війни заклад не функціонував, а у 44-му році після визволення Вінниці відновив діяльність у школі №4.
У 1953 році інституту виділили приміщення у будинку колишнього управління Південно-Західної залізниці у неокласичному стилі по вул. Червонопрапорній, 32 (тепер вул. К. Острозького). За радянські часи було введено в експлуатацію лабораторний та навчальний корпуси. Між ними у двоповерховому приміщені розмістили п’ять спеціалізованих аудиторій на 600 місць, клуб з актовою залою на 750 місць, відділи бібліотеки. Біля університету побудовано п’ять гуртожитків на 2800 місць. У 1987 р. в інституті відкрито санаторій-профілакторій «Педагог». У 2000-х введено в експлуатацію нову їдальню та два кафетерії, у 2009 р.— оновлено приміщення бібліотеки, у 2010 р. — відкрито спортивний комплекс зі штучним покриттям. У 2012 році оновлена і проведена модернізація мистецького центру.
Парк Хімік – це єдиний парк, що знаходиться у північно-східній частині району Замостя. Тому коли у 2016 році парк хотіли забудувати, місцеві мешканці об’єднались заради його збереження. У 2018 році проєкт «Створення парку «Хімік» став Демонстраційним проєктом в рамках проєкту «Інтегрований розвиток міст України», виконавцем якого є німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH». Реалізацією цього проєкту є КП “Інститут розвитку міст”.
Вінницький речовий ринок чи муніципальний ринок є активним місцем тяжіння у північно-східній частині Замості. За інформацією з відкритих джерел створювали його для упорядкування вуличної торгівлі. Орієнтовно на ринку працює близько 2,5 тис. підприємців. У майбутньому цю територію планують ревіталізувати.
За Генеральним планом міста колишні промислові території навколо ринку планується ревіталізувати та забудувати житловими та громадськими будинками. На сьогоднішній момент ця територія активно забудовується багатоквартирним житлом згідно з реалізацією програми “Муніципальне житло для Вінницької міської ОТГ”, деталі якої можна почитати на сайті ВМР. Ці будинки у середньому мають по 10 поверхів та розраховані на 100 – 200 квартир. Так як житло будується за кошти міської ради, то за зовнішнім виглядом вони є простими, без додаткових декоративних елементів на фасадах. Мають зовнішнє утеплення з нанесеною кольоровою фасадною штукатуркою. А от ЖК “Династія” є комерційним багатосекційним житлом. Фасади обліковані декоративною цеглою, теплих кольорів. Балкони та лоджії засклені в єдиному стилі. В середині дворового простору є дитячий майданчик та паркування.
На розі вулиць Стрілецька/ Батозька знаходиться старе трамвайне депо. Територія знаходиться у комунальній власності та підпорядковується ВТК. Якщо підійти близько до огорожі, то можна побачити там старі чеські трамвайні вагони, бетоні шпали та колії.
Вул. Академіка Янгеля (Фрунзе) та вул. Стрілецька (Червоноармійська) в межах вул. Батозька-вул. Замостянська – єдині в Вінниці вулиці міського значення з одностороннім рухом.
Назва “Стрілецька” дуже тісно пов’язана з військовим минулим Вінниці, саме вздовж цієї вулиці будувались перші військові частини. Нещодавно, завдяки звуженню смуги руху для авто, створено велодоріжки. Вулиця Академіка Янгеля названа на честь видатного конструктора ракетно-космічної галузі.
Вздовж вулиць курсує трамвай та тролейбус.
Школа побудована у 60-х роках за адресою вулиця Стрілецька, 62.
У 90-х роках біля школи було встановлено пам’ятник видатному письменнику та створено літературний музей в одному з приміщень школи.
Будівля школи побудована з червоної цегли з елементами неокласичного стилю, який притаманний багатьом радянським спорудам 45-х – 60-х років.
Чотирьохповерхова з підвалом будівля школи складається з трьох об’ємів, центральна частина та два бічні флігелі. Головний вхід прикрашений класичним портиком з антаблементом та колонами.
Житловий квартал обмежений муніципальним ринком та вулицями Янгеля, Некрасова, Стрілецька – побудовані «сталінки» за типовим проєктом в 50-х роках. Місце для будівництва обрано поруч з великими виробництвами (заводами, фабриками, транспортними підприємствами).
Фасади позбавлені помпезності в декорі, які притаманні сталінському ампіру. Двоповерхові будинки мають заглиблений у середину вхід оформлений аркою.
Зі сторони муніципального ринку розташовані дві п’ятиповерхівки з білої цегли (такі типові серії ми раніше описували в мікрорайоні Тяжилів).
В середині кварталу розташовується дитячий садок №29 «Золотий ключик», забудований за типовим проєктом у 80-х роках, розрахований на 185 дітей. На сьогодні в садочку 358 дітей.
У дворовому просторі кварталу розташовано декілька надземних частин вентиляційних шахт, характерні для бомбосховищ.
Вулиця Замостянська з’явилась на початку XX ст. під назвою Велика Миколаївська. Після 80-х років XX ст. вона була трансформована в бульвар, тоді ж збудували гілку трамвайної колії на заміну демонтованої по проспекту Коцюбинського. Навесні 2018 року відбулась масштабна реконструкція вулиці, було замінено трамвайні колії, розширено тротуар та висаджено близько 400 молодих дерев, виділили кольором велосмугу, паркування стало паралельним та організованим. Вздовж вулиці оновлено освітлення та меблі – лавки з usb-портами і сміттєві урни. В цілях доступності, трамвайних зупинок стало більше, павільйони встановили поблизу «Прозорого офісу», неподалік палацу мистецтв «Зоря» та стадіону «Локомотив». Платформи зупинок належать до віденського типу, підвищені, облаштовані тактильною плиткою та мають затемнені павільйони.
Залізнична лікарня була заснована у післявоєнний період, а саме у 1946 році. У 50-х їй добудували два стаціонарних відділення. Заклад постійно співпрацює з Вінницьким національним медичним університетом ім. М.І. Пирогова. Фасад будівлі цікавий тим, що має виражену осьову симетрію у вигляді виступаючого ризаліту з трикутним фронтоном та трьома напівциркульними нішами, що підтримуються напівколонами з капітелями іонічного стилю. Барельєф з келихом Гігеї (чаша та змія, що символізують медицину) на фронтоні виражає призначення споруди.
У будівлі за адресою Коцюбинського, 28 (навпроти Центрального ринку), у довоєнні роки розташовувалися стайні, пізніше – їх реконструювали та відкрили кінотеатр. Ще у 50-х роках він називався кінотеатр «Жовтень». На жаль, функціонував він недовго: кількість відвідувачів поступово зменшувалась, а згодом заклад взагалі закрили. На сьогодні там розміщується ювелірна крамниця .
Будинок Залізничників побудований у 1946 році, архітектором А.В. Крейчі, на місці розбомбленої Вознесенської церкви, спроектованої Григорієм Артиновим. Перший поверх будівлі переобладнаний під комерційні приміщення та візуально виділяється від основного об’єму фактурним декоративним тинькуванням під руст та цоколем, що трохи виступає за основну лінію фасаду. Другий та третій – житлові. Головний кутовий сегмент має чотири поверхи. Фасади оздоблені класичними декоративними елементами, притаманними для «сталінської архітектури», та еркерами з фронтонами на даху.
Поруч біля сучасного ТЦ «Жовтень» у післявоєнні роки побудована кутова чотириповерхова житлова будівля. Центральний кутовий об’єм трохи схожий на будинок Залізничників, але має п’ять поверхів та балюстради на даху. Карниз будівлі масивний, має складний профіль та підтримується декоративними консолями. Флігель, що виходить на вулицю Тімірязєва опоряджений тинькуванням під руст з декоративним поясом під вікнами третього поверху. Флігель, що виходить на проспект Коцюбинського був перебудований у радянські часи з відсутнім будь-яким декоративним оздобленням.
Площа Перемоги – це композиційне ядро проспекту Коцюбинського, умовно поділяюче його на до та після, фактично – центр району Замостя. Однак, як такої, площі не існує. Сьогодні цей публічний простір – звичайне перехрестя вулиць з дуже щільним потоком людей та транспорту. Історично склалось називати площею територію навпроти Будинку офіцерів (у минулому Будинок Червоної Армії). Але, фактично, вона має більші розміри внаслідок концентрації певних містопланувальних характеристик в одному місці. Враховуючи те, що навпроти Будинку побуту «Ювілейний» також є пішохідний простір, то доцільним виглядає їх об’єднати. Нещодавно для цього місця був проведений Всеукраїнський архітектурний конкурс, метою якого було створення цілісного проектного бачення і формування повноцінної площі, що мала б статус районного значення. Переможцем конкурсу став проект «Острів Спільності» від об’єднання ландшафтної студії Kotsiuba та архітектурної студії Shovk (http://www.archcontest.vn.ua/projects/)
Історія Будинку Офіцерів бере початок з 1925 року, коли комісар Червоної Армії Ян Фабріціус пише лист про необхідність створення у місті Вінниця окремого будинку культури для військових. Офіційно його будували у 1935 році. У 1997 році його внесли до переліку пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення.
Будинок побуту «Ювілейний» був побудований у 70-х роках і став найпершої дев’ятиповерховою спорудою у місті зі скла та бетону. Цікаво, що точно така будівля є у місті Запоріжжя.
Завод тракторних агрегатів, колишній чавуноливарний «Конкуренція» був заснований у 1880 році та колись належав місцевому підприємцю Конельському. У 1903 році його перепродали Боруху Львовичу. Так з’явився моторемонтний завод «Молот». Там виробляли машини для цукрових заводів, кінні приводи, сільськогосподарське приладдя тощо. Деякі вироби заводу і досі трапляються у Вінниці, а саме металеві сходи з ініціалами власника – “БМЛ”, та клеймовані каналізаційні люки. У 30-х роках завод об’єднали з машино-тракторною майстернею, так він став одним з найбільших у Вінниці. Відомий адміністративний корпус, що виходить на Привоклазьну площу побудували у 50-х роках за проєктом київського архітектора П. Калениченка.
На сьогоднішній момент більша частина перепрофільована під торгівельні центри, офіси та дрібні крамниці. Але підприємство досі функціонує як «Вінницький завод тракторних агрегатів», виготовляючи насоси, гідромотори, циліндри для с\г техніки. Що цікаво, в частині цехів досі працюють станки 30-х років виготовлені в Італії.
У 20-х – 30-х роках XXст. на Замості відбувається будівництво важливих споруд промислового призначення: моторемонтний завод «Молот» (сучасний завод тракторних агрегатів), м’ясокомбінат, суперфосфатний завод та інші, що сформували вулицю Батозьку. Занепад потужних заводів призвів до зменшення якості вуличного простору, що десятиліттями обслуговував логістичні потреби заводів. Озеленення вздовж вулиці практично відсутнє. Більшість цехів великих підприємств знаходяться у занедбаному стані. Нещодавно для території навколо вулиці був розроблений детальний план територій, згідно з яким деякі промислові території будуть перепрофільовані під будівництво торгівельних комплексів, багатоповерхової житлової та громадської забудови. Цього року на території колишнього м’ясокомбінату був побудований торгівельний комплекс «Епіцентр» з великою відкритим паркуванням. На сьогоднішній момент вже відбувається часткова ревіталізація цехів заводу тракторних агрегатів.
Уявіть, що ви прибули до Вінниці першого разу та о 4 годині ранку. Які ваші наступні дії? Можливо, вас хтось може зустріти чи, якщо ви забронювали номер у готелі, одразу поїдете заселятись. А якщо заселення тільки після 14 години? Можна прогулятись по місту, але з валізою це не зручно. Припустимо, речі ви залишили у камері схову, однак громадський транспорт ще не функціонує, громадські заклади теж, а зала очікування на вокзалі переповнена іншими людьми. Тому для зручності біля вокзалів почали будувати великі багатофункціональні комплекси, з офісами, цілодобовими кафе та місцями, де можна комфортно провести час. Останні роки навпроти Вінницького залізничного вокзалу зростає новий ТЦ «Smile City», загальною площею 6 200 м2.
Територія навколо будівлі буде озелененою. Тротуар розширений для зручності проходу великого потоку пішоходів. Дуже продуманим архітектурним елементом є великий навіс, який утворює затишний внутрішній простір та захистить від негоди. На нашу думку, поява цього об’єкту є першим поштовхом поступової трансформації та ревіталізації промислового спадку Замостя.
Коли ми прибуваємо потягом до нового міста, перше що ми бачимо – це будівлю вокзалу, потяги та залізничні колії. Вокзал та привокзальна площа як «парадні ворота» міста, а інколи і «візитна картка» відіграють велику роль у формуванні першого враження. Вінницька будівля вокзалу має дуже цікаву та довгу історію, яку складно описати кількома реченнями. Сучасна будівля залізничного вокзалу симетрична, виконана у неокласичному стилі. Має три ризаліти, центральний виступає найбільше. Вхід є наскрізним, прикрашений розірваним фронтоном та трохи заглиблений у нішу, прикрашену напівциркульною аркою з коринфським декором. Фронтон обрамлений карнизом з мутулами. Простінки між напівциркульними вікнами, що розміщуються у флігелях (лівому та правому крилі будівлі) прикрашені пілястрами з капітелями коринфського ордера. Карниз флігелей прикрашені сухариками Всередині будівлі є великий хол, каси, камера схову, зона очікування потягу та туалети. Прохід до платформ відбувається через підземний тунель.
На сьогоднішній момент привокзальна площа представлена у вигляді великої парковки для приватного автотранспорту з кінцевою зупинкою тролейбусів.
Просторові дослідження Агенції просторового розвитку в рамках урбаністичного проєкту вивчення міських територій, уточнення меж районів та впровадження сучасних урбаністичних тенденцій.
Для зручності вивчення було прийнято рішення район Замостя умовно поділити на чотири великих сектори.
1 сектор окреслений вулицями Батозька, Стрілецька, Замостянська та проспект Коцюбинського.
2 сектор – Замостянська, Стрілецька, стара набережна та проспект Коцюбинського.
3 сектор – Проспект Коцюбинського, Брацлавська, Привокзальна.
4 сектор – Стрілецька, Батозька, річка Тяжилівка, Київська.
У 2019 році Агенція долучилась до проекту комплексної реконструкції вулиці Замостянської, основними задачами якої було:
– максимально зберегти існуючу ширину тротуарів, з можливістю висадки вздовж них дерев;
– організувати зручну посадку/висадку пасажирів трамваю;
– створити велосипедну інфраструктуру, відокремлену від пішохідних потоків;
– створити відповідну кількість смуг руху автомобілів фактично навантаженню;
– забезпечити максимальну кількість паркомісць.
Реконструкція відбувалась у два етапи і завершилась у вересні 2019.
Тут буде вулична сцена та лава-фонтан, велопарковки, тренажери та майданчик для вигулу собак, а ще “лава добросусідства”, вбиральня і нова огорожа.
Маємо гарні новини для всіх, хто чекає з нетерпінням на початок реконструкції парку «Хімік»!
Як повідомив міський голова Сергій Моргунов під час щотижневого онлайн-брифінгу, вже у цьому році планується початок робіт, і як першочерговий захід там буде зроблено освітлення. А поки що готовий проект проходить комплексну державну експертизу – висновок якої очікується найближчими днями. Після чого буде оголошено тендер та розпочнеться будівництво мережі зовнішнього освітлення.
Парк «Хімік» входить до складу великої і серйозної реконструкції мікрорайону Замостя.
«Перший крок ми уже зробили: на вулиці Замостянській вже другий рік поспіль вінничани можуть відчувати покращення комфорту. Наступний етап – це реконструкція парку «Хімік». Тут важливо, що саму Концепцію реконструкції парку «Хімік» розробляли спільно мешканці того мікрорайону, Інститут розвитку міст / Institute of Urban Development, архітектори й урбаністи», – каже Сергій Моргунов.
На громадських слуханнях у червні минулого року були затверджені зміни до детального плану території. Тоді мешканці одноголосно ухвалили зміни до детального плану територій, що включають положення Концепції розвитку парку, яка була розроблена працівниками Інститут розвитку міст / Institute of Urban Development із активним залученням мешканців Замостя та спільно з архітекторами – https://bit.ly/3hPdN9N. Після чого перейшли до розробки проектно-кошторисної документації.
Про тестування публічного простору між Будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” на Радіо Місто Над Бугом – 101,8 FM від учасника тестування Victor Perlov .
Тест-драйв майбутнього оновлення площі Перемоги. Перш ніж розпочати реконструкцію і зробити з неї «цукерочку», урбаністи вирішили порадитись з містянами. Аби до смаку прийшлось кожному. Інститут розвитку міст, Агенція просторового розвитку спільно з громадськими організаціями перетворили проїжджу частину між Будинком Офіцерів та будинком побуту на пішохідну зону
19 жовтня, у Вінниці вперше відбулось “тестування” публічного простору площі Перемоги.
Тестування відбувається за методом тактичного урбанізму (швидких змін), який використовують у різних країнах світу.
Такою площу Перемоги вінничани ще не бачили. Тут чимало активностей, локацій, творчі виступи, велоперегони – дуже людно. Єдиний публічний простір між Будинком офіцерів та “Ювілейним” може стати реальністю, якщо містяни це сприймуть і захочуть проводити тут час. Для цього і проводилось Тестування Площі Перемоги – такий формат у Вінниці застосовується вперше.
У Вінниці вперше відбулось “тестування” публічного простору площі Перемоги, яке відбувається за методом тактичного урбанізму (швидких змін). Такий спосіб дослідження використовують у різних країнах світу.
1 липня цього року за результатами проведення архітектурного конкурсу у місті було представлено ідею створення публічного простору між Будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний». Пропонувалось, аби ця територія стала єдиним пішохідним простором без проїзду для автомобілів, де мали б бути створені умови для активного і пасивного відпочинку людей різних вікових груп.
На кілька годин простір від Будинку Офіцерів до “Ювілейного” зробили повністю пішохідним, щоб познайомити вінничан із можливими проектами реконструкції та перетворити транзитну площу на локацію для активностей.
Кажуть, що збиратимуть пропозиції і через соціальні мережі, тому можете давати ідеї в коментарях!
Як залучити інвестиції для довготривалих міських проєктів? Чим привабити інвесторів? Як представити значимість проєкту? Які передумови та структури повинні бути створені в місті для супроводу масштабних інвестиційних проєктів? Ці питання з огляду на реалізацію одного з найбільших інфраструктурних проєктів Вінниці – реконструкція проспекту Коцюбинського – Вінницька миля – обговорювались сьогодні на робочій нараді за участю заступника Вінницького міського голови Миколи Форманюка, директора ВТК Михайла Луценка, швейцарського консультанта Урса Томанна, керівника Агенції просторового розвитку Олександра Коротких та представників ключових департаментів. Проєкт Вінницька миля переходить у наступну важливу фазу – пошуку фінансування та створення структури проєктного менеджменту, що буде супроводжувати його подальшу реалізацію.
В суботу, 19 жовтня, у Вінниці відбудеться «Тестування площі Перемоги». Захід, який триватиме на площі Перемоги, має на меті переосмислення простору, через який щодня не спиняючись проходять тисячі людей, та наповнення цього простору новими сенсами.
З 11:00 до 16:00 під час «Тестування площі Перемоги» вінничани та гості міста зможуть долучитися до вікторин та побувати на цікавих локаціях. А в частині дитячої програми відбудуться велоперегони, тож діти зможуть взяти участь у змаганнях і виграти призи.
Окрім того, в рамках «тестування» пройдуть дві тематичні екскурсії: «Проспект Сонцепоклонника» та «Стежками Замостя: подорож у часі і просторі».
Участь в екскурсіях безкоштовна за попередньою реєстрацією. Кількість місць обмежена!
Екскурсія «Проспект Сонцепоклонника» присвячена вулиці, що носить ім’я Михайла Коцюбинського — цій вулиці є про що розповісти. Головна торгівельна артерія міста кінця ХІХ століття, легендарний вінницький вокзал, фабрика сталевого магната Боруха Львовича і, звісно ж, колишній хутір Абазівка, де побачив світ і проходив перші життєві випробування майбутній класик. Як уживаються торгівля, транспорт, кулінарія і Коцюбинський на одній вулиці — дізнаєтеся на історико-літературній екскурсії, пересипаній цитатами з творів класика.
Екскурсія розпочнеться об 11:30 год. і триватиме близько 1,5 год. Про місце старту екскурсії буде повідомлено додатково.
РЕЄСТРАЦІЮ ЗАКРИТО.
Екскурсія «Стежками Замостя: подорож у часі і просторі».
Замостям історично називали зовсім іншу частину Вінниці, а тепер це серце Лівого берега. Назва, яка подорожувала у часі та просторі, проте зберегла душу Вінниці, таку різну та еклектичну. Стежками Замостя – це незвичайна екскурсія. Разом з «подивіться на право» і «ця будівля збудована» будуть рефлексії звичайної жительки-екскурсовода, вподобання, улюблені місця та будинки з повагою до історії та ноткою іронії.
Екскурсоводка Mariia Kuriacha – учасниця Майстерні міських екскурсій Школи вінницького гіда, який реалізовує ГО Вінницьке історичне товариство за підтримки Вінницької міської ради.
Екскурсія відбудеться о 13:00 та о 15:00 і триватиме 1,5 години. Про місце старту екскурсії буде повідомлено додатково.
Реєстрація на екскурсію «Стежками Замостя: подорож у часі і просторі» за посиланням:
https://forms.gle/tD17FdaEq7663jiGA
19 жовтня 2019 року вінничани матимуть змогу з 11:00 до 16:00 взяти участь в події «Тестування площі Перемоги» та по іншому сприйняти площу Перемогу, а саме: брати участь у вікторинах, екскурсіях та побувати на цікавих локаціях. Діти зможуть взяти участь у велоперегонах та отримати призи.
Також у програмі заходу передбачена виставка трьох конкурсних проектів по реконструкції площі Перемоги (проекти учасників: http://www.archcontest.vn.ua/projects/).
Під час проведення заходу буде перекрито вулицю І.Бевза, що дасть можливість створити єдиний простір площі.
У Вінниці публічний захід у форматі тестування вперше проводиться на площі Перемоги.
Тестування площі відбудеться за методом тактичного урбанізму (швидких змін). Цей метод використовується у багатьох країнах світу та має на меті на деякий час (в випадку Тестування площі Перемоги з 11:00 до 16:00 , 19.10.19 в суботу) наповнити площу активностями, тимчасовими об’єктами та дати змогу жителям по іншому сприйняти дане місце в новому форматі.
Схожа подія із застосуванням методу тактичного урбанізму в вересні цього року відбулася в Житомирі
http://zt-rada.gov.ua/?3398[0]=8952&fbclid=IwAR28-fhu7DAMv4E-EtVmpBKKXdlgKusj8vnS4t60P8sDaa05Fdqmi3b2zak
Організатор заходу Агенція просторового розвитку в партнерстві з Департаментом маркетингу міста та туризму, Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ, ГО «Гармонія», ГО «U7 urban studio», ГогольFEST та адміністрацією Будинку офіцерів.
Ось так виглядає оновлена вулиця Замостянська сьогодні. Нещодавно завершилась масштабна комплексна реконструкція другої черги.
ЖК «Варшавський», за адресою Замостянська, 34 є прикладом ревіталізації промислової споруди під житлові та комерційні функції. Колись тут була територія електротехнічного заводу. А до нього на цьому місці було трамвайне депо, де розвертались трамваї під час Другої Світової, бо мости були зруйновані. Працювало це депо до 70-х років та обслуговувало лівобережну частину міста, а депо, що на Хмельницькому шосе – правобережну. Електротехнічний завод був потужним підприємством, де виготовляли електродвигуни та верстати, електроміксери, кип’ятильники та устаткування для подрібнювачів кормів.
У 2017 році частину корпусів зруйнували, а один корпус реконструювали під житло, вигляд якого нагадує про промислове минуле споруди, але не створює враження багатоквартирної домівки.
Поряд з заводом колись був ринок «Світанок», який у свій час був дуже популярним.
Вулиця Замостянська з’явилась на початку XX ст. під назвою Велика Миколаївська. Після 80-х років XX ст. вона була трансформована в бульвар, тоді ж збудували гілку трамвайної колії на заміну демонтованої по проспекту Коцюбинського. Навесні 2018 року відбулась масштабна реконструкція вулиці, було замінено трамвайні колії, розширено тротуар та висаджено близько 400 молодих дерев, виділили кольором велосмугу, паркування стало паралельним та організованим. Вздовж вулиці оновлено освітлення та меблі – лавки з usb-портами і сміттєві урни. В цілях доступності, трамвайних зупинок стало більше, павільйони встановили поблизу «Прозорого офісу», неподалік палацу мистецтв «Зоря» та стадіону «Локомотив». Платформи зупинок належать до віденського типу, підвищені, облаштовані тактильною плиткою та мають затемнені павільйони.
У 2019 році Агенція долучилась до проекту комплексної реконструкції вулиці Замостянської, основними задачами якої було:
– максимально зберегти існуючу ширину тротуарів, з можливістю висадки вздовж них дерев;
– організувати зручну посадку/висадку пасажирів трамваю;
– створити велосипедну інфраструктуру, відокремлену від пішохідних потоків;
– створити відповідну кількість смуг руху автомобілів фактично навантаженню;
– забезпечити максимальну кількість паркомісць.
Реконструкція відбувалась у два етапи і завершилась у вересні 2019.
Ось так виглядає оновлена вулиця Замостянська сьогодні. Нещодавно завершилась масштабна комплексна реконструкція другої черги.
Вечірня Замостянська
Успішно триває друга половина реконструкції вул. Замостянської.
Розпочато укладання «оксамитового шляху» для трамваїв. Після цього розпочнеться облаштування проїжджої та пішохідної частин.
Не зважаючи на песимістичні прогнози деяких «всепропальщиків», стосовно озеленення Замостянської (більш 20 років треба чекати), слід зазначити, що природа бере своє, нові дерева ВСІ прекрасно прийнялись, вже мають цікаву листву та чудову крону, з природньою властивістю змінювати свій окрас. Газонна трава проростає, що придає вулиці більш охайний та зелений вигляд. Стосовно зарядок. Хочу ще раз повідомити про те, що на наступному тижні, будуть встановлені пристрої в захисних корпусах. Тому прошу заспокоїтись всіх стурбованих «налогоплательщиків», дані роботи будуть виконані виключно за рахунок підрядної організації.
Концепція паркування була розроблена минулого року. Проектом займалися фахівці компанії “А+С Україна” спільно з Вінницьким національним технічним університетом на замовлення КП “Агенція просторового розвитку”. В рамках проєкту обстежували вулиці Замостя, робили аерофотозйомку території в різний час доби, підраховували авто на окремих ділянках, проводили соціологічні опитування.
Храм, біля Будинку офіцерів названий в честь великомученика Георгія Побідоносця, та являється — копією Фороської церкви Воскресіння Хрестова у Криму.
Храм почали будувати у 2008 році у візантійському стилі, якому властива хрестово-купольна конструкція. Суть її в тому, що основні приміщення виглядають в плані як хрест, а над центральною частиною підноситься купол, символізуючий небо. Вівтар розташовується в північній апсиді, вхід зі східної сторони.
Торговий центр (далі ТЦ) «Петроцентр» розташований за адресою: просп. Коцюбинського, 70. У 2019 році почалась реконструкція ТЦ. Жовтий профнастил на фасаді замінили на сучасні матеріали, а саме скло, вентильований фасад під дерево та гранітну плитку на цоколі. Червоний навіс над входом демонтували та повністю реорганізували вхідну групу. Тепер це двоповерхова будівля з асиметричним фасадом. Всередині будівлі встановили ліфт. Загальна торгова площа – 3000 кв.м. Головний вхід знаходиться з лівої сторони, орієнтований на проспект. Відкрита паркова розрахована на 50 машин. Біля входу зробили благоустрій з встановленням лавок та урн.
Музей Михайла Коцюбинського було відкрито у кінці 20х років XX століття у приміщеннях будинку, де народився та виріс письменник. Будинок побудований у середині XIX сторіччя у стилі, характерному для усіх провінційних міст часів Російської імперії. Схожі за стилем житлові будинки можна зустріти в історичному центрі міста та на Замості. Це невелика одноповерхова житлова будівля, прямокутної в плані форми з чотирьохскатною покрівлею. Зовнішні стіни виконані з цегли. На території музею збереглися комора, сторожка з тих часів. Також зберігся і сад, де ростуть липи, груші-глеки, висаджені ще дідом письменника, а також привезені Коцюбинським із Криму тамариск, магонія подуболиста та агави.
У 2021 році, відповідно до рішення виконавчого комітету Вінницької міської ради № 772 від 25.03.2021 р., буде проведено Всеукраїнський відкритий архітектурний конкурс на кращу проектну пропозицію ревіталізації території музею М. М. Коцюбинського з облаштуванням громадського простору на прилеглій території у м. Вінниці
Термін проведення конкурсу – до 03.10.2021 р.
Замовник – департамент архітектури та містобудування ВМР.
Організатори – КП “Інститут розвитку міст”, департамент маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради, департамент культури Вінницької міської ради, Вінницький літературно-меморіальний музей М.М.Коцюбинського.
Конкурс проводиться за підтримки проєкту “Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ”, який впроваджується німецькою урядовою компанією «Deutsche Gesellschaft für іnternationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» за фінансування Урядів Німеччини та Швейцарії.
Якщо йти від Привокзальної площі в сторону Будинку Офіцерів, по лівій стороні проспекту Коцюбинського, то можна звернути увагу на найдовший будинок на Замості чи, можливо, в усьому місті. Цей десятиповерховий, дев’яти секційний житловий будинок, був побудований до олімпіади 1980 року. Цікавим є те, що у ці роки типові проєкти житлових будинків, виконували роль районних домінант, розробляли з прибудованими комерційними приміщеннями для розміщення сфери послуг (зараз це називають «активним першим поверхом»). Тому перші два поверхи цієї багатоповерхівки займають магазини. На жаль, автентичний скляний фасад (навісна стінка) з ромбоїдним декором на карнизі частково захований за чисельними яскравими рекламними вивісками. Оригінальним декоративним елементом, що виділяє цей будинок серед інших, є білі вертикальні елементи, що виступають за основну лінію фасаду – це сходові клітини. За своєю формою вони нагадують відкриту книжку.
Навпроти трамвайної зупинки «Площа Перемоги» знаходиться багатоповерховий житловий будинок, побудований із використанням елементів класичної архітектури, притаманних для «сталінської архітектури». Будівля складається з 4-х блоків. Перших два, що виходять на вулицю Замостянську, об’єднані аркою. Якщо пройти через цю арку можна потрапити у середину двору. Третій блок є домінантним та має п’ять поверхів. Фасад цього блоку виходить на Площу Перемоги, симетричний та прикрашений двома напівколонами з капітелями доричного ордера та двома пілястрами, що слугують декором на кутах. Колони опираються на масивні п’єдестали, які виступають за основну лінію фасаду. Четвертий блок розташований паралельно проспекту Коцюбинського. На другому поверсі застосовані аркові вікна. Перші та другі поверхи житлового будинку оперезаний міжповерховим карнизом та рустом.
Поруч з цим будинком розташована ткацька фабрика «Володарка», що займається виготовленням чоловічого класичного одягу.
Навпроти ТЦ «Петроцентр» знаходиться гуртожиток для робітників фабрики.
Одне з ключових громадських місць в районі Замостя займає Центральний ринок, який вважають найстарішим у Вінниці. Сюди приїжджають закупатись люди з усього міста. Площа ринку понад 4 га. Більшу частину території займають різні дрібні магазини та кіоски. Центральне положення займає будівля м’ясо-молочного відділу. Прямокутна в плані будівля має розміри 85 м на 35 м. Фасад будівлі вифарбований у жовтий колір. Головний вхід трохи заглиблений всередину та увінчаний аркою – блакитного кольору. В будівлі використане верхнє горизонтальне засклення, для того, щоб уникнути потрапляння прямих сонячних променів. Вінчає будівлю автентична вивіска «Центральний ринок».
ЖК «Turkish City» збудований на місці демонтованих корпусів електротехнічного заводу та частково на території ткацької фабрики. Забудовником є турецька компанія Demir Insaat. Цей ЖК складається з трьох десятиповерхових будинків на 500 квартир та готелю. Будівлі виконані з цегли з використанням стандартних збірних елементів. Опалення індивідуальне. На території ЖК збудований багаторівневий відкритий паркінг, ресторан та дитячий садок. Озеленення практично відсутнє.
Поряд з ЖК побудований сучасний заклад громадського харчування «Батискаф» зі скляним навісним фасадом.
Залізнична лікарня була заснована у післявоєнний період, а саме у 1946 році. У 50-х їй добудували два стаціонарних відділення. Заклад постійно співпрацює з Вінницьким національним медичним університетом ім. М.І. Пирогова. Фасад будівлі цікавий тим, що має виражену осьову симетрію у вигляді виступаючого ризаліту з трикутним фронтоном та трьома напівциркульними нішами, що підтримуються напівколонами з капітелями іонічного стилю. Барельєф з келихом Гігеї (чаша та змія, що символізують медицину) на фронтоні виражає призначення споруди.
У будівлі за адресою Коцюбинського, 28 (навпроти Центрального ринку), у довоєнні роки розташовувалися стайні, пізніше – їх реконструювали та відкрили кінотеатр. Ще у 50-х роках він називався кінотеатр «Жовтень». На жаль, функціонував він недовго: кількість відвідувачів поступово зменшувалась, а згодом заклад взагалі закрили. На сьогодні там розміщується ювелірна крамниця .
Як залучити інвестиції для довготривалих міських проєктів? Чим привабити інвесторів? Як представити значимість проєкту? Які передумови та структури повинні бути створені в місті для супроводу масштабних інвестиційних проєктів? Ці питання з огляду на реалізацію одного з найбільших інфраструктурних проєктів Вінниці – реконструкція проспекту Коцюбинського – Вінницька миля – обговорювались сьогодні на робочій нараді за участю заступника Вінницького міського голови Миколи Форманюка, директора ВТК Михайла Луценка, швейцарського консультанта Урса Томанна, керівника Агенції просторового розвитку Олександра Коротких та представників ключових департаментів. Проєкт Вінницька миля переходить у наступну важливу фазу – пошуку фінансування та створення структури проєктного менеджменту, що буде супроводжувати його подальшу реалізацію.
Яким бути проспекту Коцюбинського та які виклики для проектувальників та громади створюють проблеми Замостя. Про це йшла мова на обговоренні у форматі Світового кафе, яке відбулось 12 вересня у хабі «Місто змістів». В обговоренні брали участь представники громадськості, Вінницька команда Студій ідей та представники Агенції просторового розвитку. Модератором зустрічі був швейцарський експерт з урбаністики Урс Томанн. Загальна кількість присутніх була близько 30 чоловік.
Почалась зустріч з презентації Урса Томанна про вже проведену роботу. Також, окрему презентацію підготувала команда вінницьких урбаністів U7 urban studio, яка брала участь у Студіях ідей. Її презентував керівник команди Сергій Яківчук, який розповів про роботу на Студіях ідей та про роботу у рамках проекту «Вінницька миля».
Усі учасники поділилися на три групи, які сиділи за різними столами та періодично мінялися місцями. Представники Вінницької команди Студій ідей були «господарями» столів. Вони допомагали учасникам дискутувати та спрямовували дискусії у вірному напрямку. Роботу було поділено на чотири етапи. На першому етапі учасникам пропонувалося визначити глобальні та локальні проблеми проспекту Коцюбинського та визначити, якою буде «Вінницька миля» у 2025 році. Другий етап був присвячений пересуванню по вулиці та транспорту. Учасникам пропонувалося сформувати бачення про позитивні моменти та труднощі під час пересування проспектом за допомогою різних транспортних засобів або пішки. А також, пропонувалося сформувати ідеї по покращенню ситуації з транспортом на «Вінницькій милі». На третьому етапі подібна робота була проведена по громадських просторах та архітектурі на проспекті. Останній етап – це було формування бачення майбутнього зонування територій на проспекті між житлом, офісами, комерцією, закладами розваг та іншими зонами.
Фіналом зустрічі було формування основних викликів, які стоять перед проектувальниками та населенням на сьогоднішній день та презентація результатів напрацювань. В результаті усієї роботи було сформовано висновки, у які внесли свій вклад усі учасники зустрічі.
В результаті проведеної роботи, організаторами було отримано коментарі від громади та певні ескізи пропозицій, які були систематизовані «господарями» столів. Організатори заходу наголосили, що формат Світового кафе виявився вдалим для обговорення і мешканці активно взялись за планування майбутнього обличчя міста.
Нагадаємо, що наразі триває тиждень Вінницької милі та окрім заходів, які вже відбулися, у неділю, 16 вересня, планується велопробіг проспектом Коцюбинського, що стане заключним заходом тематичного тижня Вінницької милі.
За цей тиждень вінничани зможуть детальніше дізнатися про результати роботи «Студії ідей», зокрема, ознайомитися з концепціями від команд урбаністів Львова, Києва, Івано-Франківська та Вінниці
відносно потенційного розвитку проспекту Коцюбинського та мікрорайону Замостя в цілому.
Стенди з роботами урбаністів будуть представлені у холі
Вінницької міської ради, а на День міста 8 вересня працюватиме тематична локація VinMile, що розташується на розі вулиць Соборної та Театральної.
На локації для дітей буде проводитися архітектурний майстер-клас, а дорослі зможуть узяти участь у тематичній вікторині.
Цікавим етапом тижня «Вінницької милі» стануть урбан-екскурсії, що проводитимуться 9-11 вересня.
Екскурсії будуть завершуватись воркшопами у форматі Світового кафе. Усі бажаючи прийняти участь у цих екскурсіях вже зараз можуть зареєструватися на сторінці VinMile. Ефектним продовженням тижня
VinMile стане велопробіг, що відбудеться на проспекті Коцюбинського 16 вересня. Завершиться дійство флешмобом, присвяченим VinMile, та призовою лотереєю серед учасників.
Тиждень VinMile – це низка заходів, які присвячені проспекту Коцюбинського, простору навколо нього та має на меті залучення мешканців до обговорення, висвітлення ідей та думок для реконструкції проспекту.
В рамках тематичного тижня «Вінницька миля» відбудеться велопробіг, квести, екскурсії, цікаві обговорення. Учасники отримають сувеніри та безліч приємних і корисних подарунків.
Кожен охочий зможе долучитися до події та бути учасником тижня «Вінницька миля – новий стандарт міського простору».
“Час демонструвати свої сильні сторони” / міський голова Вінниці Сергій Моргунов.
В тому числі і про проспект Коцюбинського: “Зараз триває реконструкція проспекту на Замості. Крім цього, досить активно працюємо над концепцією розвитку проспекту Коцюбинського. Люди сприймають такі ініціативи, пропонують свої ідеї, обговорюють. І це безумовно позитивний момент у формуванні сильної громади.”
Друга робоча зустріч команди організаторів тижня VinMile відбулася 25 липня в офісі GIZ м.Вінниця. Ми готуємо для вас справжнє свято, яке буде не тільки веселим, але й пізнавальним та корисним для вінничан та гостей нашого міста. У центрі уваги – Вінницька миля – проспект Коцюбинського, його минуле, теперішнє та майбутнє. На День міста ви зможете побачити старі світлини з вінницькими родинами, які жили, гуляли та працювали на Замості. Діти зможуть дати волю своїй фантазії та намалювати Вінницю та Замостя такими, якими вони їх бачать. На Замості відбудеться пленер, де усі бажаючі зможуть відобразити на папері цікаві куточки Вінницької милі.
Тиждень Вінницька миля розпочнеться 8 вересня на День міста і завершиться 16 вересня велопробігом.
Незабаром усі бажаючі зможуть зареєструватися на тематичні заходи, а саме: дослідницькі урбан-екскурсії Замостям, дискусії, фотоконкурс, пленер на відкритому повітрі, велопробіг і розваги для дітей, з подарунками та смаколиками.
Кожен охочий зможе долучитися до події та стати учасником тижня «Вінницька миля – новий стандарт міського простору». Стежте за нашими афішами, анонсами та публікаціями.
Тиждень «Вінницька миля – новий стандарт міського простору» має на меті залучення мешканців до обговорення, висвітлення ідей та думок для покращення району вздовж проспекту Коцюбинського. Усі охочі матимуть можливість вплинути на подальший розвиток міста!
В лютому – квітні 2018 р. відбулися Студії ідей “Вінниця/Реконструкція проспекту Коцюбинського – комплексне бачення”. Фахові команди зі Львова, Києва, Івано-Франківська та Вінниці надали своє бачення реконструкції проспекту Коцюбинського та району Замостя. В Студіях прийняли участь керівництво міста, депутати, директора департаментів міської ради, місцеві та швейцарські експерти, були проведені соціологічні дослідження.Одним з важливих результатів Студій стала візія: “Вінницька Миля – новий стандарт міського простору”.
Про перебіг Студій ідей читати за посиланням:
Короткий опис проектів за посиланням:
Виставка проектів Студій ідей “Вінниця / Реконструкція проспекту Коцюбинського – комплексне бачення”.
В ході Студії ідей / Вінниця / 2018 «Реконструкція проспекту Коцюбинського – комплексне бачення» команди урбаністів протягом трьох місяців досліджували проспект Коцюбинського, щоб в результаті надати своє бачення розвитку проспекту.
Побачити запропоновані урбаністами концепції можна, завітавши до вестибюлю залізничного вокзалу міста Вінниці. Виставка триватиме тиждень та має на меті максимально проінформувати містян та особливо мешканців району Замостя про перебіг і майбутнє проекту.
Виставка проводиться в рамках інформаційної кампанії «Вінницька миля. Новий стандарт міського простору», яка передбачає публічні заходи, під час яких містян запросять до діалогу щодо проекту реконструкції проспекту Коцюбинського.
Також задля інформування жителів про проект реконструкції проспекту Коцюбинського передбачено ряд публічних заходів, що мають бути проведені протягом цього року, серед яких – виставки, опитування, дискусії з експертами, випуск тематичної газети та презентація фінальних намірів реконструкції.
Довідка:
Проект реконструкції проспекту Коцюбинського є одним з компонентів міського розвитку в рамках проекту Integrated Urban Development in Ukraine відповідно до засад Лейпцизької Хартії сталого європейського міста та Європейської хартії про місцеве самоврядування. Виконавцем проекту є німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH». Фінансують його Уряди Німеччини та Швейцарії.
На розі вулиці Привокзальна та проспекту Коцюбинського розташована єдина на все місто багатоповерхівка, що має опорні стіни виконані з червоної рядової цегли багаторядного типу кладки . Будинок має 14-ть поверхів, три секції та прибудову для комерції. Для перемичок над вікнами, балконів та лоджій використані збірні елементи. Через те, що кількість поверхів більше 10-ти, то сходові клітини виконані типу Н-1 – незадимлювальні, вони ж – евакуаційні. Оздоблення у цій багатоповерхівці представлений у вигляді білих бетонних панелей на балконах та панелей з напівкруглим кутом на лоджіях. На горищі встановлені масивні вертикальні білі панелі, виконані з бетону з закругленим внутрішнім кутом. Вхід до будинку з внутрішньої сторони двору. На нашу думку, проект будівлі є експериментальним, а не типовим.
Уявіть, що ви прибули до Вінниці першого разу та о 4 годині ранку. Які ваші наступні дії? Можливо, вас хтось може зустріти чи, якщо ви забронювали номер у готелі, одразу поїдете заселятись. А якщо заселення тільки після 14 години? Можна прогулятись по місту, але з валізою це не зручно. Припустимо, речі ви залишили у камері схову, однак громадський транспорт ще не функціонує, громадські заклади теж, а зала очікування на вокзалі переповнена іншими людьми. Тому для зручності біля вокзалів почали будувати великі багатофункціональні комплекси, з офісами, цілодобовими кафе та місцями, де можна комфортно провести час. Останні роки навпроти Вінницького залізничного вокзалу зростає новий ТЦ «Smile City», загальною площею 6 200 м2.
Територія навколо будівлі буде озелененою. Тротуар розширений для зручності проходу великого потоку пішоходів. Дуже продуманим архітектурним елементом є великий навіс, який утворює затишний внутрішній простір та захистить від негоди. На нашу думку, поява цього об’єкту є першим поштовхом поступової трансформації та ревіталізації промислового спадку Замостя.
Коли ми прибуваємо потягом до нового міста, перше що ми бачимо – це будівлю вокзалу, потяги та залізничні колії. Вокзал та привокзальна площа як «парадні ворота» міста, а інколи і «візитна картка» відіграють велику роль у формуванні першого враження. Вінницька будівля вокзалу має дуже цікаву та довгу історію, яку складно описати кількома реченнями. Сучасна будівля залізничного вокзалу симетрична, виконана у неокласичному стилі. Має три ризаліти, центральний виступає найбільше. Вхід є наскрізним, прикрашений розірваним фронтоном та трохи заглиблений у нішу, прикрашену напівциркульною аркою з коринфським декором. Фронтон обрамлений карнизом з мутулами. Простінки між напівциркульними вікнами, що розміщуються у флігелях (лівому та правому крилі будівлі) прикрашені пілястрами з капітелями коринфського ордера. Карниз флігелей прикрашені сухариками Всередині будівлі є великий хол, каси, камера схову, зона очікування потягу та туалети. Прохід до платформ відбувається через підземний тунель.
На сьогоднішній момент привокзальна площа представлена у вигляді великої парковки для приватного автотранспорту з кінцевою зупинкою тролейбусів.
Про це говорили в ефірі “Часу змін” з першим заступником директора департаменту архітектури та містобудування, головним архітектором міста Євгеном Совінським.
У Вінниці в в HUB Місто змістів 12 листопада відбулося обговорення змін до концепції розвитку площі Перемоги, а саме – створення “Скверу пам’яті” на честь загиблих та постраждалих під час терористичного ракетного обстрілу з боку Російської Федерації.
Сім’ї загиблих, архітектори, представники і представниці Вінницької міської ради, Агенції просторового розвитку, Департаменту архітектури ВМР, журналісти разом розмірковували про те, яким має бути Місце пам’яті.
Команди зійшлися в основних рішеннях:
– Місту потрібне місце живої пам’яті, а не монументальний (мертвий) меморіал.
– Площа має залишатися живим місцем. Пам’ять про трагічні події не повинна витісняти всі інші функції. Влаштування Місця пам’яті має зберегти і посилити основні функції площі: транзит, дозвілля з дітьми, проведення культурних подій.
– Місце пам’яті розповідатиме про події ненав’язливо, з декількома рівнями занурення, через персональні історії. Кожен відвідувач повинен мати змогу обирати власний рівень заглиблення в історію трагічних подій.
– Наратив про травму, яку лишив теракт, не повинен призводити до тотального суму. Радше навпаки — стати поштовхом до дій, до допомоги. Як зазначила одна з команд, тут має бути «зв’язок скорботи і життєздатності, віри в майбутнє».
– Літак разом із пошкодженнями від ракетного обстрілу обов’язково потрібно зберегти. Це свідок трагічних подій, носій живої пам’яті та символ незламності.
– Важливо зафіксувати місця потрапляння ракет. Їх можна показати символічно, не обов’язково явно і нав’язливо.
– Місце пам’яті має бути органічною частиною всієї площі Перемоги, відкритою для всіх.
– Місце пам’яті / сквер має пропонувати тихий відпочинок, можливість побути з собою чи з близькими і рідними жертв теракту.
– Незважаючи на те, що Місце пам’яті і площа в цілому за будь-яких умов має лишатися живим, мультифункціональним, гетерогенним місцем, деякі (занадто галасливі, занадто веселі, занадто комерційні) активності все ж будуть неприйнятними тут.
– Площа перемоги має стати справжньою міською площею для жителів Замостя: зі своїми атракціями і подіями.
Організатори воркшопу: Департамент архітектури та містобудування, Агенція просторового розвитку. Партер заходу — Німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» в рамках Integrated Urban Development in Ukraine II
30 серпня у Вінницькій міській раді відбулась робоча нарада з приводу обговорення змін до Концепції реконструкції площі Перемоги та корегування стратегічного проєкту – Вінницька миля, який охоплює публічний простір біля Будинку офіцерів.
Команда істориків “Музею Вінниці” підготувала історію площі Перемоги, будинку побуту “Ювілейний” та навколишніх будинків, які постраждали внаслідок російського ракетного обстрілу
Будинок Залізничників побудований у 1946 році, архітектором А.В. Крейчі, на місці розбомбленої Вознесенської церкви, спроектованої Григорієм Артиновим. Перший поверх будівлі переобладнаний під комерційні приміщення та візуально виділяється від основного об’єму фактурним декоративним тинькуванням під руст та цоколем, що трохи виступає за основну лінію фасаду. Другий та третій – житлові. Головний кутовий сегмент має чотири поверхи. Фасади оздоблені класичними декоративними елементами, притаманними для «сталінської архітектури», та еркерами з фронтонами на даху.
Поруч біля сучасного ТЦ «Жовтень» у післявоєнні роки побудована кутова чотириповерхова житлова будівля. Центральний кутовий об’єм трохи схожий на будинок Залізничників, але має п’ять поверхів та балюстради на даху. Карниз будівлі масивний, має складний профіль та підтримується декоративними консолями. Флігель, що виходить на вулицю Тімірязєва опоряджений тинькуванням під руст з декоративним поясом під вікнами третього поверху. Флігель, що виходить на проспект Коцюбинського був перебудований у радянські часи з відсутнім будь-яким декоративним оздобленням.
Площа Перемоги – це композиційне ядро проспекту Коцюбинського, умовно поділяюче його на до та після, фактично – центр району Замостя. Однак, як такої, площі не існує. Сьогодні цей публічний простір – звичайне перехрестя вулиць з дуже щільним потоком людей та транспорту. Історично склалось називати площею територію навпроти Будинку офіцерів (у минулому Будинок Червоної Армії). Але, фактично, вона має більші розміри внаслідок концентрації певних містопланувальних характеристик в одному місці. Враховуючи те, що навпроти Будинку побуту «Ювілейний» також є пішохідний простір, то доцільним виглядає їх об’єднати. Нещодавно для цього місця був проведений Всеукраїнський архітектурний конкурс, метою якого було створення цілісного проектного бачення і формування повноцінної площі, що мала б статус районного значення. Переможцем конкурсу став проект «Острів Спільності» від об’єднання ландшафтної студії Kotsiuba та архітектурної студії Shovk (http://www.archcontest.vn.ua/projects/)
Історія Будинку Офіцерів бере початок з 1925 року, коли комісар Червоної Армії Ян Фабріціус пише лист про необхідність створення у місті Вінниця окремого будинку культури для військових. Офіційно його будували у 1935 році. У 1997 році його внесли до переліку пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення.
Будинок побуту «Ювілейний» був побудований у 70-х роках і став найпершої дев’ятиповерховою спорудою у місті зі скла та бетону. Цікаво, що точно така будівля є у місті Запоріжжя.
Про тестування публічного простору між Будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” на Радіо Місто Над Бугом – 101,8 FM від учасника тестування Victor Perlov .
Тест-драйв майбутнього оновлення площі Перемоги. Перш ніж розпочати реконструкцію і зробити з неї «цукерочку», урбаністи вирішили порадитись з містянами. Аби до смаку прийшлось кожному. Інститут розвитку міст, Агенція просторового розвитку спільно з громадськими організаціями перетворили проїжджу частину між Будинком Офіцерів та будинком побуту на пішохідну зону
19 жовтня, у Вінниці вперше відбулось “тестування” публічного простору площі Перемоги.
Тестування відбувається за методом тактичного урбанізму (швидких змін), який використовують у різних країнах світу.
Такою площу Перемоги вінничани ще не бачили. Тут чимало активностей, локацій, творчі виступи, велоперегони – дуже людно. Єдиний публічний простір між Будинком офіцерів та “Ювілейним” може стати реальністю, якщо містяни це сприймуть і захочуть проводити тут час. Для цього і проводилось Тестування Площі Перемоги – такий формат у Вінниці застосовується вперше.
У Вінниці вперше відбулось “тестування” публічного простору площі Перемоги, яке відбувається за методом тактичного урбанізму (швидких змін). Такий спосіб дослідження використовують у різних країнах світу.
1 липня цього року за результатами проведення архітектурного конкурсу у місті було представлено ідею створення публічного простору між Будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний». Пропонувалось, аби ця територія стала єдиним пішохідним простором без проїзду для автомобілів, де мали б бути створені умови для активного і пасивного відпочинку людей різних вікових груп.
На кілька годин простір від Будинку Офіцерів до “Ювілейного” зробили повністю пішохідним, щоб познайомити вінничан із можливими проектами реконструкції та перетворити транзитну площу на локацію для активностей.
Кажуть, що збиратимуть пропозиції і через соціальні мережі, тому можете давати ідеї в коментарях!
В суботу, 19 жовтня, у Вінниці відбудеться «Тестування площі Перемоги». Захід, який триватиме на площі Перемоги, має на меті переосмислення простору, через який щодня не спиняючись проходять тисячі людей, та наповнення цього простору новими сенсами.
З 11:00 до 16:00 під час «Тестування площі Перемоги» вінничани та гості міста зможуть долучитися до вікторин та побувати на цікавих локаціях. А в частині дитячої програми відбудуться велоперегони, тож діти зможуть взяти участь у змаганнях і виграти призи.
Окрім того, в рамках «тестування» пройдуть дві тематичні екскурсії: «Проспект Сонцепоклонника» та «Стежками Замостя: подорож у часі і просторі».
Участь в екскурсіях безкоштовна за попередньою реєстрацією. Кількість місць обмежена!
Екскурсія «Проспект Сонцепоклонника» присвячена вулиці, що носить ім’я Михайла Коцюбинського — цій вулиці є про що розповісти. Головна торгівельна артерія міста кінця ХІХ століття, легендарний вінницький вокзал, фабрика сталевого магната Боруха Львовича і, звісно ж, колишній хутір Абазівка, де побачив світ і проходив перші життєві випробування майбутній класик. Як уживаються торгівля, транспорт, кулінарія і Коцюбинський на одній вулиці — дізнаєтеся на історико-літературній екскурсії, пересипаній цитатами з творів класика.
Екскурсія розпочнеться об 11:30 год. і триватиме близько 1,5 год. Про місце старту екскурсії буде повідомлено додатково.
РЕЄСТРАЦІЮ ЗАКРИТО.
Екскурсія «Стежками Замостя: подорож у часі і просторі».
Замостям історично називали зовсім іншу частину Вінниці, а тепер це серце Лівого берега. Назва, яка подорожувала у часі та просторі, проте зберегла душу Вінниці, таку різну та еклектичну. Стежками Замостя – це незвичайна екскурсія. Разом з «подивіться на право» і «ця будівля збудована» будуть рефлексії звичайної жительки-екскурсовода, вподобання, улюблені місця та будинки з повагою до історії та ноткою іронії.
Екскурсоводка Mariia Kuriacha – учасниця Майстерні міських екскурсій Школи вінницького гіда, який реалізовує ГО Вінницьке історичне товариство за підтримки Вінницької міської ради.
Екскурсія відбудеться о 13:00 та о 15:00 і триватиме 1,5 години. Про місце старту екскурсії буде повідомлено додатково.
Реєстрація на екскурсію «Стежками Замостя: подорож у часі і просторі» за посиланням:
https://forms.gle/tD17FdaEq7663jiGA
19 жовтня 2019 року вінничани матимуть змогу з 11:00 до 16:00 взяти участь в події «Тестування площі Перемоги» та по іншому сприйняти площу Перемогу, а саме: брати участь у вікторинах, екскурсіях та побувати на цікавих локаціях. Діти зможуть взяти участь у велоперегонах та отримати призи.
Також у програмі заходу передбачена виставка трьох конкурсних проектів по реконструкції площі Перемоги (проекти учасників: http://www.archcontest.vn.ua/projects/).
Під час проведення заходу буде перекрито вулицю І.Бевза, що дасть можливість створити єдиний простір площі.
У Вінниці публічний захід у форматі тестування вперше проводиться на площі Перемоги.
Тестування площі відбудеться за методом тактичного урбанізму (швидких змін). Цей метод використовується у багатьох країнах світу та має на меті на деякий час (в випадку Тестування площі Перемоги з 11:00 до 16:00 , 19.10.19 в суботу) наповнити площу активностями, тимчасовими об’єктами та дати змогу жителям по іншому сприйняти дане місце в новому форматі.
Схожа подія із застосуванням методу тактичного урбанізму в вересні цього року відбулася в Житомирі
http://zt-rada.gov.ua/?3398[0]=8952&fbclid=IwAR28-fhu7DAMv4E-EtVmpBKKXdlgKusj8vnS4t60P8sDaa05Fdqmi3b2zak
Організатор заходу Агенція просторового розвитку в партнерстві з Департаментом маркетингу міста та туризму, Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ, ГО «Гармонія», ГО «U7 urban studio», ГогольFEST та адміністрацією Будинку офіцерів.
Відбулася зустріч власників бізнесу в будинку побуту «Ювілейний» з організаторами конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний».
Метою зустрічі була презентація та обговорення конкурсних проектів, а також обговорення майбутнього “Ювілейного” в контексті можливої реконструкції площі Перемоги.
Цікаво, що в Україні існує 2 таких споруди як будинок побуту «Ювілейний» – у Вінниці та у Запоріжжі і носить він ту саму ж назву.
Рудоль Греф Rudolf Gräf про архітектурний конкурс на розробку проектної пропозиції «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний» в Вінниці:
«Кількість міських та архітектурних конкурсів в Україні зростає, і це добре.
За останні роки збільшилася кількість і якість конкурсантів, і особливо, конкурси на проектування публічних просторів стають все більш важливими, тому що вони роблять прийняття рішень більш прозорими та якісним, що є важливим інструментом в протидії корупції.
Весь майдан Перемоги включно з територіями за перехрестям об’єднуємо цілісним мостінням. Між будинками Офіцерів та Побуту буде чітко окреслене коло площі, а всередині неї — невеликий затишний зелений “острів. На площу запускаємо дві рушійні сили: озеленення та активну зону.
Озеленення. В принципах озеленення також дотримуємося концепції об’єднання. Всі дороги (у нашому випадку дерева) ведуть до площі.
Демонтуємо огорожу з обох боків від Будинку офіцерів і “випускаємо” каштани з внутрішнього двору на площу. Клени з вул. Замостянської направляємо до території проектування і туди ж продовжуємо липи з вул. Винниченка.
На острівці висаджуємо більш “дикі” рослини, щоби мешканці могли взаємодіяти зі справжньою природою прямо посеред міста. Такі ж рослини садимо на площі зі сторони перехрестя. Вони будуть забирати частину шуму від дороги, додадуть затінку та зроблять вид з бульвару Коцюбинського на фасад Будинку Офіцерів більш цікавим.
На території щодня проходить близько 20 тис. людей, тож газон швидко стоптується. Задля стійкості рослин частково піднімаємо зелені зони біля місць активного транзиту.
«Чи залишиться літак після реконструкції?»
Таким було одне із питань відвідувачів виставки.
Цікаво, що на одному з конкурсних проектів по реконструкції площі Перемоги його і насправді немає.
Під час формулювання та оголошення умов конкурсу про літак – його присутність чи відсутність у конкурсному проекті – не йшлося, тому учасники архітектурного конкурсу мали повну свободу для того, аби відобразити своє бачення цього публічного простору.
Так і з’явився один із проектів без літака.
“То буде літак на площі чи не буде?”
На це та на всі інші питання можна отримати відповідь завітавши на виставку!
Виставку конкурсних проектів по реконструкції площі Перемоги продовжено ще на тиждень.
Відвідати виставку можна за адресою вул. Магістратська, 80
Спілка архітекторів
з понеділка 8.07. по п’ятницю 12.07.
з 10.00 до 18.00
12 активних жителів Замостя, що входять до фокус-групи в рамках проекту розробки моделі розвитку цього району, відвідали виставку проектів архітектурного конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний».
Відвідувачам виставки розповіли про організаційну структуру конкурсу та презентували команди, що взяли участь у другому турі.
Жителі висловили свої пропозиції щодо кожного з конкурсних проектів.
Важливо чути думки тих, хто мешкає на Замості, адже саме для них в першу чергу і відбуваються ці перетворення.
До створенної фокус-групи можна долучитися вже зараз та брати участь в наступних заходах.
Саме зараз відбулося обговорення проекту переможця конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний» з жителями району Замостя.
Саме вони користувачі цього простору в майбутньому .
Відгук переможців конкурсу та їх враження про архітектурний конкурс у Вінниці!
“Перемога!
Створювати ландшафтну архітектуру в контексті стратегічного розвитку міст — таку мету ми поставили перед собою.
І от сьогодні разом зі студією SHOVK перемогли в конкурсі «Публічний простір між будинком офіцерів та «Ювілейний» у Вінниці. Це проект, що базований на розробленій концепції розвитку міста та комплексному баченні всього проспекту Коцюбинського.”
Минув 2й день виставки проектів національного архітектурного конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний».
Виставка триватиме до 5 липня включно. Тут ви можете розглянути запропоновані конкурсантами варіанти реконструкції площі Перемоги та побачити її в перспективі.
Виставка відкрита кожного дня Вчора офіційно оголошений переможець з 1 по 5 липня
з 10.00 до 18.00
за адресою: вул. Магістратська, 80
Спілка архітекторів
Вчора офіційно оголошений переможець конкурсу “Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний” (нагадаю, ним став проект авторського колективу – студія KOTSIUBA, студія SHOVK / м.Київ), тож можна трохи відкрити завісу конкурсу.
1 липня вінницькі архітектори відзначили своє професійне свято відкривши виставку конкурсних проєктів, оголошеного у квітні архітектурного конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний».
Інформація Вінницьких ЗМІ про перебіг та завершення архітектурного конкурсу на розробку проектної пропозиції площі Перемоги
24 червня у Вінниці відбулося засідання журі національного архітектурного конкурсу “Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний”, замовником конкурсу є Вінницька міська рада.
Основним завданням конкурсу є створення комфортного громадського простору з високою якістю середовища, що демонструє підходи, які будуть надалі використані при реконструкції проспекту Коцюбинського.
За роботою журі спостерігала експертна група, яка складалася з представників Інститут розвитку міст / Institute of Urban Development
Нагадаємо, що до другого туру з 24 поданих заявок потрапило три авторські колективи:
авторський колектив – Space Odyssey Architects, Romea Muryń / м.Одеса;
авторський колектив у складі Студії ландшафтної архітектури Студія ландшафтної архітектури Kotsiuba та Студії SHOVK/ Київ;
ГО Міські реформи/ Харків.
Журі конкурсу прийняло рішення шляхом досягнення консенсусу.
Уже 1 липня буде оголошено результати конкурсу та відкриється виставка проектів.
Детально про конкурс та склад журі дивіться на сайті конкурсу http://www.archcontest.vn.ua.
Засідання журі закритого національного архітектурного конкурсу “Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний”.
Наразі, маємо результати першого туру (відбір команд) національного архітектурного конкурсу “Публічний простір між Будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” / м.Вінниця”.
06.⃰ Авторський колектив – space.od.design, Romea Muryń / м.Одеса Hanna Chernat
10. ГО «Міські Реформи» / м.Харків Olena Chernyshova
17. Авторський колектив – студія KOTSIUBA, студія SHOVK / м.Київ Maksym Kotsiuba
⃰ номер надходження заявки
Сьогодні – 10 травня, стартує другий тур та починається робота проектних команд.
Агенція Просторового Розвитку – організатор конкурсу, дякує усім учасникам першого туру за ваш час та активність, за якісно підготовлені та подані матеріали. Ми цінуємо усі команди та авторів, які виявили бажання долучитися до змін у Вінниці та прийняли виклик створити новий сучасний публічний простір.
Ми цінуємо кожного, вашу участь та вашу роботу!
Дякуємо!
ШОРТ-ЛИСТ першого туру (відбір команд) національного архітектурного конкурсу “Публічний простір між Будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” / м.Вінниця”.
02.⃰ Авторський колектив – В’язовський В.Є., В’язовська А.В., Бєро Г.Л. / м.Краматорськ
05. ПП НВФ Рутенія/Urbanideas / м.Львів
06. Авторський колектив – space.od.design, Romea Muryń / м.Одеса
10. ГО «Міські Реформи» / м.Харків
16. ГО «Урбан куратори» / м.Київ
17. Авторський колектив – студія KOTSIUBA, студія SHOVK / м.Київ
24. Авторський колектив – Райфшнайдер Д.Р., Джула-Райфшнайдер О.О. / м.Хмельницький
7 травня о 18:00 закінчився перший тур закритого національного архітектурного конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний» у Вінниці.
В конкурсі взяли участь 24 учасники із десяти міст України.
Найбільша кількість заявок надійшла з Києва – 8,
зі Львова, Дніпра та Вінниці по 3 заявки,
2 заявки із Харкова та по 1 із Одеси, Краматорська, Запоріжжя, Івано-Франківська та Хмельницького.
Після фахової оцінки та складання рейтингу з усіх поданих заявок буде обрано три конкурсанта для участі у другому турі.
10 травня стартує другий тур та починається робота проектних команд.
Дедлайн сьогодні – 7 травня о 18:00, завершується подання заявок на участь у національному архітектурному конкурсі “Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” у Вінниці.
Заявка включає в себе: резюме, мотиваційний лист та приклади власних подібних проектів (від 3 до 5).
Нагадаємо, що метою конкурсу є створення проектного бачення нової якості публічного простору між будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” як частини повної реконструкції площі Перемоги у Вінниці.
Більше про конкурс за посиланням www.archcontest.vn.ua
Презентуємо сайт національного архітектурного конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний» у м. Вінниця.
Мета конкурсу: створення проектного бачення нової якості публічного простору між Будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний» у місті Вінниця, як частини повної реконструкція площі Перемоги.
На даний момент до 07.05.19 проходить перший тур конкурсу – приймаються заявки на участь. Заявки мають містити резюме, мотиваційний лист та приклади власних подібних проектів.
До участі у другому турі будуть обрані три учасники (колективи), які виконуватимуть конкурсне завдання.
Кожен з трьох учасників другого туру отримає винагороду в розмірі 100 000 грн.
З трьох учасників має бути визначений переможець, з яким особа, уповноважена Вінницькою міською радою, укладає угоду на розробку ескізного проекту з урахуванням рекомендацій журі, які будуть покладені в технічне завдання замовника.
Вінницька міська рада, згідно рішення виконавчого комітету № 912 від 11.04.2019 р. оголошує закритий національний архітектурний конкурс на розробку проектної пропозиції «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний».
Конкурс проходитиме з 24 квітня по 1 липня 2019 року.
Конкурс відбуватиметься у два тури.
Заявки на участь, що повинні містити резюме, мотиваційний лист та приклади власних подібних проектів можуть подавати усі бажаючі фахівці або колективи.
До участі у другому турі будуть обрані три учасники (колективи), які виконуватимуть конкурсне завдання.
Швейцарське бюро співробітництва в Україні у співпраці з уповноваженим консультантом щодо реалізації проєкту «Цюріхський трамвай для Вінниці» – Rubi Bahntechnik та КП «Вінницька транспортна компанія» оголосило міжнародний тендер на закупівлю трамвайних рейок для завершення реконструкції трамвайного полотна по вулиці Батозькій. Варто зазначати, що прокладання трамвайного полотна відбуватиметься за технологією «оксамитовий шлях».
У Вінниці триває робота над проєктом щодо будівництва вантового мосту, який з’єднає мікрорайони Замостя та Тяжилів. Наступного року в місті планують сформувати проєктну документацію, а почати роботи ‒ не раніше 2023 року. Отримати готовий міст у Вінниці розраховують приблизно за 4-5 років.
У Вінниці стартувала реконструкція вулиці Батозької на ділянці між проспектом Коцюбинського та вулицею Академіка Янгеля. Наразі підрядники вже демонтують контактну мережу, застарілі колії, знімають старий асфальт та влаштовують комунікації.
У Вінниці з 1 листопада 2021 року по 31 липня 2022 року буде перекрито рух транспорту по вулиці Батозькій на ділянці від вул. Академіка Янгеля до площі Привокзальної. Як повідомляє Вінницька міська рада, відповідно зміниться схема руху громадського транспорту. Зазначено, що це відбудеться у зв’язку з реконструкцією проїзної частини та трамвайних колій на вулиці Батозькій.
У Вінниці планують незабаром оновити ділянку по вулиці Батозькій. На це готові надати понад 178 мільйонів гривень. Департамент комунального господарства та благоустрою опублікував тендер на реконструкцію ділянки вулиці Батозької (від проспекту Коцюбинського до вул. Академіка Янгеля). На всі роботи готові надати щонайбільше 178 998 864 гривень.
Концепція паркування була розроблена минулого року. Проектом займалися фахівці компанії “А+С Україна” спільно з Вінницьким національним технічним університетом на замовлення КП “Агенція просторового розвитку”. В рамках проєкту обстежували вулиці Замостя, робили аерофотозйомку території в різний час доби, підраховували авто на окремих ділянках, проводили соціологічні опитування.
У 2021 році заплановано виготовлення проектно-кошторисної документації з реконструкції вул. Батозька на ділянці від вул. Янгеля до розворотного трамвайного кільця. КП “Агенція просторового розвитку” підготовлено проектне бачення просторової організації вулиці.
Сьогодні, 29 січня, у Вінниці відбулась сесія міської ради, депутати підтримали рішення щодо виділення коштів на важливі для міста проекти.
Один із них – будівництва шляхопроводу через залізницю який має з’єднати два райони – Замостя і Тяжилів.
Вінницький речовий ринок чи муніципальний ринок є активним місцем тяжіння у північно-східній частині Замості. За інформацією з відкритих джерел створювали його для упорядкування вуличної торгівлі. Орієнтовно на ринку працює близько 2,5 тис. підприємців. У майбутньому цю територію планують ревіталізувати.
За Генеральним планом міста колишні промислові території навколо ринку планується ревіталізувати та забудувати житловими та громадськими будинками. На сьогоднішній момент ця територія активно забудовується багатоквартирним житлом згідно з реалізацією програми “Муніципальне житло для Вінницької міської ОТГ”, деталі якої можна почитати на сайті ВМР. Ці будинки у середньому мають по 10 поверхів та розраховані на 100 – 200 квартир. Так як житло будується за кошти міської ради, то за зовнішнім виглядом вони є простими, без додаткових декоративних елементів на фасадах. Мають зовнішнє утеплення з нанесеною кольоровою фасадною штукатуркою. А от ЖК “Династія” є комерційним багатосекційним житлом. Фасади обліковані декоративною цеглою, теплих кольорів. Балкони та лоджії засклені в єдиному стилі. В середині дворового простору є дитячий майданчик та паркування.
На розі вулиць Стрілецька/ Батозька знаходиться старе трамвайне депо. Територія знаходиться у комунальній власності та підпорядковується ВТК. Якщо підійти близько до огорожі, то можна побачити там старі чеські трамвайні вагони, бетоні шпали та колії.
Завод тракторних агрегатів, колишній чавуноливарний «Конкуренція» був заснований у 1880 році та колись належав місцевому підприємцю Конельському. У 1903 році його перепродали Боруху Львовичу. Так з’явився моторемонтний завод «Молот». Там виробляли машини для цукрових заводів, кінні приводи, сільськогосподарське приладдя тощо. Деякі вироби заводу і досі трапляються у Вінниці, а саме металеві сходи з ініціалами власника – “БМЛ”, та клеймовані каналізаційні люки. У 30-х роках завод об’єднали з машино-тракторною майстернею, так він став одним з найбільших у Вінниці. Відомий адміністративний корпус, що виходить на Привоклазьну площу побудували у 50-х роках за проєктом київського архітектора П. Калениченка.
На сьогоднішній момент більша частина перепрофільована під торгівельні центри, офіси та дрібні крамниці. Але підприємство досі функціонує як «Вінницький завод тракторних агрегатів», виготовляючи насоси, гідромотори, циліндри для с\г техніки. Що цікаво, в частині цехів досі працюють станки 30-х років виготовлені в Італії.
У 20-х – 30-х роках XXст. на Замості відбувається будівництво важливих споруд промислового призначення: моторемонтний завод «Молот» (сучасний завод тракторних агрегатів), м’ясокомбінат, суперфосфатний завод та інші, що сформували вулицю Батозьку. Занепад потужних заводів призвів до зменшення якості вуличного простору, що десятиліттями обслуговував логістичні потреби заводів. Озеленення вздовж вулиці практично відсутнє. Більшість цехів великих підприємств знаходяться у занедбаному стані. Нещодавно для території навколо вулиці був розроблений детальний план територій, згідно з яким деякі промислові території будуть перепрофільовані під будівництво торгівельних комплексів, багатоповерхової житлової та громадської забудови. Цього року на території колишнього м’ясокомбінату був побудований торгівельний комплекс «Епіцентр» з великою відкритим паркуванням. На сьогоднішній момент вже відбувається часткова ревіталізація цехів заводу тракторних агрегатів.
Про це говорили в ефірі “Часу змін” з першим заступником директора департаменту архітектури та містобудування, головним архітектором міста Євгеном Совінським.
У Вінниці в в HUB Місто змістів 12 листопада відбулося обговорення змін до концепції розвитку площі Перемоги, а саме – створення “Скверу пам’яті” на честь загиблих та постраждалих під час терористичного ракетного обстрілу з боку Російської Федерації.
Сім’ї загиблих, архітектори, представники і представниці Вінницької міської ради, Агенції просторового розвитку, Департаменту архітектури ВМР, журналісти разом розмірковували про те, яким має бути Місце пам’яті.
Команди зійшлися в основних рішеннях:
– Місту потрібне місце живої пам’яті, а не монументальний (мертвий) меморіал.
– Площа має залишатися живим місцем. Пам’ять про трагічні події не повинна витісняти всі інші функції. Влаштування Місця пам’яті має зберегти і посилити основні функції площі: транзит, дозвілля з дітьми, проведення культурних подій.
– Місце пам’яті розповідатиме про події ненав’язливо, з декількома рівнями занурення, через персональні історії. Кожен відвідувач повинен мати змогу обирати власний рівень заглиблення в історію трагічних подій.
– Наратив про травму, яку лишив теракт, не повинен призводити до тотального суму. Радше навпаки — стати поштовхом до дій, до допомоги. Як зазначила одна з команд, тут має бути «зв’язок скорботи і життєздатності, віри в майбутнє».
– Літак разом із пошкодженнями від ракетного обстрілу обов’язково потрібно зберегти. Це свідок трагічних подій, носій живої пам’яті та символ незламності.
– Важливо зафіксувати місця потрапляння ракет. Їх можна показати символічно, не обов’язково явно і нав’язливо.
– Місце пам’яті має бути органічною частиною всієї площі Перемоги, відкритою для всіх.
– Місце пам’яті / сквер має пропонувати тихий відпочинок, можливість побути з собою чи з близькими і рідними жертв теракту.
– Незважаючи на те, що Місце пам’яті і площа в цілому за будь-яких умов має лишатися живим, мультифункціональним, гетерогенним місцем, деякі (занадто галасливі, занадто веселі, занадто комерційні) активності все ж будуть неприйнятними тут.
– Площа перемоги має стати справжньою міською площею для жителів Замостя: зі своїми атракціями і подіями.
Організатори воркшопу: Департамент архітектури та містобудування, Агенція просторового розвитку. Партер заходу — Німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» в рамках Integrated Urban Development in Ukraine II
30 серпня у Вінницькій міській раді відбулась робоча нарада з приводу обговорення змін до Концепції реконструкції площі Перемоги та корегування стратегічного проєкту – Вінницька миля, який охоплює публічний простір біля Будинку офіцерів.
Команда істориків “Музею Вінниці” підготувала історію площі Перемоги, будинку побуту “Ювілейний” та навколишніх будинків, які постраждали внаслідок російського ракетного обстрілу
Будинок Залізничників побудований у 1946 році, архітектором А.В. Крейчі, на місці розбомбленої Вознесенської церкви, спроектованої Григорієм Артиновим. Перший поверх будівлі переобладнаний під комерційні приміщення та візуально виділяється від основного об’єму фактурним декоративним тинькуванням під руст та цоколем, що трохи виступає за основну лінію фасаду. Другий та третій – житлові. Головний кутовий сегмент має чотири поверхи. Фасади оздоблені класичними декоративними елементами, притаманними для «сталінської архітектури», та еркерами з фронтонами на даху.
Поруч біля сучасного ТЦ «Жовтень» у післявоєнні роки побудована кутова чотириповерхова житлова будівля. Центральний кутовий об’єм трохи схожий на будинок Залізничників, але має п’ять поверхів та балюстради на даху. Карниз будівлі масивний, має складний профіль та підтримується декоративними консолями. Флігель, що виходить на вулицю Тімірязєва опоряджений тинькуванням під руст з декоративним поясом під вікнами третього поверху. Флігель, що виходить на проспект Коцюбинського був перебудований у радянські часи з відсутнім будь-яким декоративним оздобленням.
Площа Перемоги – це композиційне ядро проспекту Коцюбинського, умовно поділяюче його на до та після, фактично – центр району Замостя. Однак, як такої, площі не існує. Сьогодні цей публічний простір – звичайне перехрестя вулиць з дуже щільним потоком людей та транспорту. Історично склалось називати площею територію навпроти Будинку офіцерів (у минулому Будинок Червоної Армії). Але, фактично, вона має більші розміри внаслідок концентрації певних містопланувальних характеристик в одному місці. Враховуючи те, що навпроти Будинку побуту «Ювілейний» також є пішохідний простір, то доцільним виглядає їх об’єднати. Нещодавно для цього місця був проведений Всеукраїнський архітектурний конкурс, метою якого було створення цілісного проектного бачення і формування повноцінної площі, що мала б статус районного значення. Переможцем конкурсу став проект «Острів Спільності» від об’єднання ландшафтної студії Kotsiuba та архітектурної студії Shovk (http://www.archcontest.vn.ua/projects/)
Історія Будинку Офіцерів бере початок з 1925 року, коли комісар Червоної Армії Ян Фабріціус пише лист про необхідність створення у місті Вінниця окремого будинку культури для військових. Офіційно його будували у 1935 році. У 1997 році його внесли до переліку пам’яток архітектури та містобудування місцевого значення.
Будинок побуту «Ювілейний» був побудований у 70-х роках і став найпершої дев’ятиповерховою спорудою у місті зі скла та бетону. Цікаво, що точно така будівля є у місті Запоріжжя.
Про тестування публічного простору між Будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” на Радіо Місто Над Бугом – 101,8 FM від учасника тестування Victor Perlov .
Тест-драйв майбутнього оновлення площі Перемоги. Перш ніж розпочати реконструкцію і зробити з неї «цукерочку», урбаністи вирішили порадитись з містянами. Аби до смаку прийшлось кожному. Інститут розвитку міст, Агенція просторового розвитку спільно з громадськими організаціями перетворили проїжджу частину між Будинком Офіцерів та будинком побуту на пішохідну зону
19 жовтня, у Вінниці вперше відбулось “тестування” публічного простору площі Перемоги.
Тестування відбувається за методом тактичного урбанізму (швидких змін), який використовують у різних країнах світу.
Такою площу Перемоги вінничани ще не бачили. Тут чимало активностей, локацій, творчі виступи, велоперегони – дуже людно. Єдиний публічний простір між Будинком офіцерів та “Ювілейним” може стати реальністю, якщо містяни це сприймуть і захочуть проводити тут час. Для цього і проводилось Тестування Площі Перемоги – такий формат у Вінниці застосовується вперше.
У Вінниці вперше відбулось “тестування” публічного простору площі Перемоги, яке відбувається за методом тактичного урбанізму (швидких змін). Такий спосіб дослідження використовують у різних країнах світу.
1 липня цього року за результатами проведення архітектурного конкурсу у місті було представлено ідею створення публічного простору між Будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний». Пропонувалось, аби ця територія стала єдиним пішохідним простором без проїзду для автомобілів, де мали б бути створені умови для активного і пасивного відпочинку людей різних вікових груп.
На кілька годин простір від Будинку Офіцерів до “Ювілейного” зробили повністю пішохідним, щоб познайомити вінничан із можливими проектами реконструкції та перетворити транзитну площу на локацію для активностей.
Кажуть, що збиратимуть пропозиції і через соціальні мережі, тому можете давати ідеї в коментарях!
В суботу, 19 жовтня, у Вінниці відбудеться «Тестування площі Перемоги». Захід, який триватиме на площі Перемоги, має на меті переосмислення простору, через який щодня не спиняючись проходять тисячі людей, та наповнення цього простору новими сенсами.
З 11:00 до 16:00 під час «Тестування площі Перемоги» вінничани та гості міста зможуть долучитися до вікторин та побувати на цікавих локаціях. А в частині дитячої програми відбудуться велоперегони, тож діти зможуть взяти участь у змаганнях і виграти призи.
Окрім того, в рамках «тестування» пройдуть дві тематичні екскурсії: «Проспект Сонцепоклонника» та «Стежками Замостя: подорож у часі і просторі».
Участь в екскурсіях безкоштовна за попередньою реєстрацією. Кількість місць обмежена!
Екскурсія «Проспект Сонцепоклонника» присвячена вулиці, що носить ім’я Михайла Коцюбинського — цій вулиці є про що розповісти. Головна торгівельна артерія міста кінця ХІХ століття, легендарний вінницький вокзал, фабрика сталевого магната Боруха Львовича і, звісно ж, колишній хутір Абазівка, де побачив світ і проходив перші життєві випробування майбутній класик. Як уживаються торгівля, транспорт, кулінарія і Коцюбинський на одній вулиці — дізнаєтеся на історико-літературній екскурсії, пересипаній цитатами з творів класика.
Екскурсія розпочнеться об 11:30 год. і триватиме близько 1,5 год. Про місце старту екскурсії буде повідомлено додатково.
РЕЄСТРАЦІЮ ЗАКРИТО.
Екскурсія «Стежками Замостя: подорож у часі і просторі».
Замостям історично називали зовсім іншу частину Вінниці, а тепер це серце Лівого берега. Назва, яка подорожувала у часі та просторі, проте зберегла душу Вінниці, таку різну та еклектичну. Стежками Замостя – це незвичайна екскурсія. Разом з «подивіться на право» і «ця будівля збудована» будуть рефлексії звичайної жительки-екскурсовода, вподобання, улюблені місця та будинки з повагою до історії та ноткою іронії.
Екскурсоводка Mariia Kuriacha – учасниця Майстерні міських екскурсій Школи вінницького гіда, який реалізовує ГО Вінницьке історичне товариство за підтримки Вінницької міської ради.
Екскурсія відбудеться о 13:00 та о 15:00 і триватиме 1,5 години. Про місце старту екскурсії буде повідомлено додатково.
Реєстрація на екскурсію «Стежками Замостя: подорож у часі і просторі» за посиланням:
https://forms.gle/tD17FdaEq7663jiGA
19 жовтня 2019 року вінничани матимуть змогу з 11:00 до 16:00 взяти участь в події «Тестування площі Перемоги» та по іншому сприйняти площу Перемогу, а саме: брати участь у вікторинах, екскурсіях та побувати на цікавих локаціях. Діти зможуть взяти участь у велоперегонах та отримати призи.
Також у програмі заходу передбачена виставка трьох конкурсних проектів по реконструкції площі Перемоги (проекти учасників: http://www.archcontest.vn.ua/projects/).
Під час проведення заходу буде перекрито вулицю І.Бевза, що дасть можливість створити єдиний простір площі.
У Вінниці публічний захід у форматі тестування вперше проводиться на площі Перемоги.
Тестування площі відбудеться за методом тактичного урбанізму (швидких змін). Цей метод використовується у багатьох країнах світу та має на меті на деякий час (в випадку Тестування площі Перемоги з 11:00 до 16:00 , 19.10.19 в суботу) наповнити площу активностями, тимчасовими об’єктами та дати змогу жителям по іншому сприйняти дане місце в новому форматі.
Схожа подія із застосуванням методу тактичного урбанізму в вересні цього року відбулася в Житомирі
http://zt-rada.gov.ua/?3398[0]=8952&fbclid=IwAR28-fhu7DAMv4E-EtVmpBKKXdlgKusj8vnS4t60P8sDaa05Fdqmi3b2zak
Організатор заходу Агенція просторового розвитку в партнерстві з Департаментом маркетингу міста та туризму, Німецьким товариством міжнародного співробітництва GIZ, ГО «Гармонія», ГО «U7 urban studio», ГогольFEST та адміністрацією Будинку офіцерів.
Відбулася зустріч власників бізнесу в будинку побуту «Ювілейний» з організаторами конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний».
Метою зустрічі була презентація та обговорення конкурсних проектів, а також обговорення майбутнього “Ювілейного” в контексті можливої реконструкції площі Перемоги.
Цікаво, що в Україні існує 2 таких споруди як будинок побуту «Ювілейний» – у Вінниці та у Запоріжжі і носить він ту саму ж назву.
Рудоль Греф Rudolf Gräf про архітектурний конкурс на розробку проектної пропозиції «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний» в Вінниці:
«Кількість міських та архітектурних конкурсів в Україні зростає, і це добре.
За останні роки збільшилася кількість і якість конкурсантів, і особливо, конкурси на проектування публічних просторів стають все більш важливими, тому що вони роблять прийняття рішень більш прозорими та якісним, що є важливим інструментом в протидії корупції.
Весь майдан Перемоги включно з територіями за перехрестям об’єднуємо цілісним мостінням. Між будинками Офіцерів та Побуту буде чітко окреслене коло площі, а всередині неї — невеликий затишний зелений “острів. На площу запускаємо дві рушійні сили: озеленення та активну зону.
Озеленення. В принципах озеленення також дотримуємося концепції об’єднання. Всі дороги (у нашому випадку дерева) ведуть до площі.
Демонтуємо огорожу з обох боків від Будинку офіцерів і “випускаємо” каштани з внутрішнього двору на площу. Клени з вул. Замостянської направляємо до території проектування і туди ж продовжуємо липи з вул. Винниченка.
На острівці висаджуємо більш “дикі” рослини, щоби мешканці могли взаємодіяти зі справжньою природою прямо посеред міста. Такі ж рослини садимо на площі зі сторони перехрестя. Вони будуть забирати частину шуму від дороги, додадуть затінку та зроблять вид з бульвару Коцюбинського на фасад Будинку Офіцерів більш цікавим.
На території щодня проходить близько 20 тис. людей, тож газон швидко стоптується. Задля стійкості рослин частково піднімаємо зелені зони біля місць активного транзиту.
«Чи залишиться літак після реконструкції?»
Таким було одне із питань відвідувачів виставки.
Цікаво, що на одному з конкурсних проектів по реконструкції площі Перемоги його і насправді немає.
Під час формулювання та оголошення умов конкурсу про літак – його присутність чи відсутність у конкурсному проекті – не йшлося, тому учасники архітектурного конкурсу мали повну свободу для того, аби відобразити своє бачення цього публічного простору.
Так і з’явився один із проектів без літака.
“То буде літак на площі чи не буде?”
На це та на всі інші питання можна отримати відповідь завітавши на виставку!
Виставку конкурсних проектів по реконструкції площі Перемоги продовжено ще на тиждень.
Відвідати виставку можна за адресою вул. Магістратська, 80
Спілка архітекторів
з понеділка 8.07. по п’ятницю 12.07.
з 10.00 до 18.00
12 активних жителів Замостя, що входять до фокус-групи в рамках проекту розробки моделі розвитку цього району, відвідали виставку проектів архітектурного конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний».
Відвідувачам виставки розповіли про організаційну структуру конкурсу та презентували команди, що взяли участь у другому турі.
Жителі висловили свої пропозиції щодо кожного з конкурсних проектів.
Важливо чути думки тих, хто мешкає на Замості, адже саме для них в першу чергу і відбуваються ці перетворення.
До створенної фокус-групи можна долучитися вже зараз та брати участь в наступних заходах.
Саме зараз відбулося обговорення проекту переможця конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний» з жителями району Замостя.
Саме вони користувачі цього простору в майбутньому .
Відгук переможців конкурсу та їх враження про архітектурний конкурс у Вінниці!
“Перемога!
Створювати ландшафтну архітектуру в контексті стратегічного розвитку міст — таку мету ми поставили перед собою.
І от сьогодні разом зі студією SHOVK перемогли в конкурсі «Публічний простір між будинком офіцерів та «Ювілейний» у Вінниці. Це проект, що базований на розробленій концепції розвитку міста та комплексному баченні всього проспекту Коцюбинського.”
Минув 2й день виставки проектів національного архітектурного конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний».
Виставка триватиме до 5 липня включно. Тут ви можете розглянути запропоновані конкурсантами варіанти реконструкції площі Перемоги та побачити її в перспективі.
Виставка відкрита кожного дня Вчора офіційно оголошений переможець з 1 по 5 липня
з 10.00 до 18.00
за адресою: вул. Магістратська, 80
Спілка архітекторів
Вчора офіційно оголошений переможець конкурсу “Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний” (нагадаю, ним став проект авторського колективу – студія KOTSIUBA, студія SHOVK / м.Київ), тож можна трохи відкрити завісу конкурсу.
1 липня вінницькі архітектори відзначили своє професійне свято відкривши виставку конкурсних проєктів, оголошеного у квітні архітектурного конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний».
Інформація Вінницьких ЗМІ про перебіг та завершення архітектурного конкурсу на розробку проектної пропозиції площі Перемоги
24 червня у Вінниці відбулося засідання журі національного архітектурного конкурсу “Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний”, замовником конкурсу є Вінницька міська рада.
Основним завданням конкурсу є створення комфортного громадського простору з високою якістю середовища, що демонструє підходи, які будуть надалі використані при реконструкції проспекту Коцюбинського.
За роботою журі спостерігала експертна група, яка складалася з представників Інститут розвитку міст / Institute of Urban Development
Нагадаємо, що до другого туру з 24 поданих заявок потрапило три авторські колективи:
авторський колектив – Space Odyssey Architects, Romea Muryń / м.Одеса;
авторський колектив у складі Студії ландшафтної архітектури Студія ландшафтної архітектури Kotsiuba та Студії SHOVK/ Київ;
ГО Міські реформи/ Харків.
Журі конкурсу прийняло рішення шляхом досягнення консенсусу.
Уже 1 липня буде оголошено результати конкурсу та відкриється виставка проектів.
Детально про конкурс та склад журі дивіться на сайті конкурсу http://www.archcontest.vn.ua.
Засідання журі закритого національного архітектурного конкурсу “Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний”.
Наразі, маємо результати першого туру (відбір команд) національного архітектурного конкурсу “Публічний простір між Будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” / м.Вінниця”.
06.⃰ Авторський колектив – space.od.design, Romea Muryń / м.Одеса Hanna Chernat
10. ГО «Міські Реформи» / м.Харків Olena Chernyshova
17. Авторський колектив – студія KOTSIUBA, студія SHOVK / м.Київ Maksym Kotsiuba
⃰ номер надходження заявки
Сьогодні – 10 травня, стартує другий тур та починається робота проектних команд.
Агенція Просторового Розвитку – організатор конкурсу, дякує усім учасникам першого туру за ваш час та активність, за якісно підготовлені та подані матеріали. Ми цінуємо усі команди та авторів, які виявили бажання долучитися до змін у Вінниці та прийняли виклик створити новий сучасний публічний простір.
Ми цінуємо кожного, вашу участь та вашу роботу!
Дякуємо!
ШОРТ-ЛИСТ першого туру (відбір команд) національного архітектурного конкурсу “Публічний простір між Будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” / м.Вінниця”.
02.⃰ Авторський колектив – В’язовський В.Є., В’язовська А.В., Бєро Г.Л. / м.Краматорськ
05. ПП НВФ Рутенія/Urbanideas / м.Львів
06. Авторський колектив – space.od.design, Romea Muryń / м.Одеса
10. ГО «Міські Реформи» / м.Харків
16. ГО «Урбан куратори» / м.Київ
17. Авторський колектив – студія KOTSIUBA, студія SHOVK / м.Київ
24. Авторський колектив – Райфшнайдер Д.Р., Джула-Райфшнайдер О.О. / м.Хмельницький
7 травня о 18:00 закінчився перший тур закритого національного архітектурного конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний» у Вінниці.
В конкурсі взяли участь 24 учасники із десяти міст України.
Найбільша кількість заявок надійшла з Києва – 8,
зі Львова, Дніпра та Вінниці по 3 заявки,
2 заявки із Харкова та по 1 із Одеси, Краматорська, Запоріжжя, Івано-Франківська та Хмельницького.
Після фахової оцінки та складання рейтингу з усіх поданих заявок буде обрано три конкурсанта для участі у другому турі.
10 травня стартує другий тур та починається робота проектних команд.
Дедлайн сьогодні – 7 травня о 18:00, завершується подання заявок на участь у національному архітектурному конкурсі “Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” у Вінниці.
Заявка включає в себе: резюме, мотиваційний лист та приклади власних подібних проектів (від 3 до 5).
Нагадаємо, що метою конкурсу є створення проектного бачення нової якості публічного простору між будинком офіцерів та будинком побуту “Ювілейний” як частини повної реконструкції площі Перемоги у Вінниці.
Більше про конкурс за посиланням www.archcontest.vn.ua
Презентуємо сайт національного архітектурного конкурсу «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний» у м. Вінниця.
Мета конкурсу: створення проектного бачення нової якості публічного простору між Будинком офіцерів та будинком побуту «Ювілейний» у місті Вінниця, як частини повної реконструкція площі Перемоги.
На даний момент до 07.05.19 проходить перший тур конкурсу – приймаються заявки на участь. Заявки мають містити резюме, мотиваційний лист та приклади власних подібних проектів.
До участі у другому турі будуть обрані три учасники (колективи), які виконуватимуть конкурсне завдання.
Кожен з трьох учасників другого туру отримає винагороду в розмірі 100 000 грн.
З трьох учасників має бути визначений переможець, з яким особа, уповноважена Вінницькою міською радою, укладає угоду на розробку ескізного проекту з урахуванням рекомендацій журі, які будуть покладені в технічне завдання замовника.
Вінницька міська рада, згідно рішення виконавчого комітету № 912 від 11.04.2019 р. оголошує закритий національний архітектурний конкурс на розробку проектної пропозиції «Публічний простір між будинком офіцерів та будинком побуту Ювілейний».
Конкурс проходитиме з 24 квітня по 1 липня 2019 року.
Конкурс відбуватиметься у два тури.
Заявки на участь, що повинні містити резюме, мотиваційний лист та приклади власних подібних проектів можуть подавати усі бажаючі фахівці або колективи.
До участі у другому турі будуть обрані три учасники (колективи), які виконуватимуть конкурсне завдання.
7 грудня у Вінниці після капітального ремонту відкрили СКА, який назвали «Аква-Він». Тут вже займаються спортсмени.
У Вінниці триває реконструкція спортивного комплексу (СКА) на вулиці Академіка Янгеля. Будівельна готовність об’єкта – понад 90%.
Було-стало. Як за три роки і 60 млн грн перебудували спорткомплекс «СКА» на Замості.
У Вінниці реконструкція спорткомплексу на вулиці Янгеля виходить на фінішну пряму. У басейн задля випробування вперше залили майже 900 кубометрів води. Тут буде 6 доріжок для плавання та вишки для стрибків у воду. Також готують під встановлення обладнання інші приміщення закладу. Це велика спортзала на 700 кв м, зала для “сухого плавання”, роздягальні та душові. Про це на своїй офіційній сторінці у мережі Фейсбук повідомив Вінницький міський голова Сергій Моргунов.
Роботи з реконструкції спортивного комплексу по вулиці Янгеля вже завершені на 70%. Здати об’єкт планують до осені й у міськраді очікують, що завершать роботи при співфінансуванні з Державного фонду регіонального розвитку.
Триває реконструкція спортивного комплексу по вулиці Академіка Янгеля. Саму будівлю і покрівлю утеплять, оновлять зали, басейн, виконають благоустрій навколишньої території. Практично завершені демонтажні роботи, будівельники вже приступили до заміни систем інженерних мереж.
Концепція паркування була розроблена минулого року. Проектом займалися фахівці компанії “А+С Україна” спільно з Вінницьким національним технічним університетом на замовлення КП “Агенція просторового розвитку”. В рамках проєкту обстежували вулиці Замостя, робили аерофотозйомку території в різний час доби, підраховували авто на окремих ділянках, проводили соціологічні опитування.
У 70х роках розпочалось будівництво готелю Південний Буг, який колись був візитною карткою міста.
Готель складається з двох об’ємів. Перший – восьмиповерховий корпус з номерами. Цей корпус орієнтований по сторонах світу так, щоб з номерів відкривався вид на річку та панораму міста. В середині корпус обладнаний чотирма ліфтами, та двома сходовими клітинами, одні з яких є евакуаційними, з прямим виходом на вулицю. Такі готелі мають планування “галерейного типу”.
Другий об’єм – харчовий блок. Тут розміщувався ресторан, в якому колись проходили зимові бали для студентів коледжу та випускні вечори. На сьогодні ресторан не працює, а на першому поверсі знаходяться комерційні приміщення.
Площа Героїв Чорнобиля (колишні назви Жовтнева та Тюремна) формується Архітектурно-будівельним коледжем, готелем «Південний Буг» та житловими будинками за адресами вул.Київська, 2 та проспект Коцюбинського, 78. Ця площа є “головними воротами” району Замостя та жвавим перехрестям.
Житловий будинок за адресою вул. Київська, 2 побудований у період 60-х років XX століття у часи будівництва коледжу. Будівля має чотири поверхи. На фасадах відсутні будь-які декоративні елементи, крім фасадної плитки “кабанчик”. Дев’ятиповерховий панельний житловий будинок, за адресою проспект Коцюбинського, 78 був побудований після 70-х років.
На початку XX сторіччя розпочалось будівництво залізних мостів через Південний Буг за проєктом Г. Артинова. Для зручності їх будували через острів Кемпа. У 1913 по ним запустили перший трамвай, що йшов від жіночої гімназії до залізничного вокзалу. В травні 1938 року, вагон трамваю №13, зіскочив з рейок, проламав поручні та впав у річку. Під час Другої Світової війни мости були підірвані. Через перепади рельєфу, що викликали проблеми із рухом було прийнято рішення будувати прямий міст. Сучасний Центральний міст був побудований у 1953 році.
Форма площі до середини XX ст. мала форму трикутника, що дозволяло там розміщуватись невеликим дрібноміщанським двох та триповерховим будинкам. Ці будинки можна помітити на старих фотографіях. Після будівництва Центрального мосту форма площі змінилась і отримала зовнішній вигляд наближений до сьогоднішнього. У період 70-х – 80-х рр. ці цегляні будинки були знесені для будівництва готелю та побутового магазину перед дев’ятиповерхівкою. Цей побутовий магазин відомий тим, що там колись був магазин “Дитячий світ”, потім АБВ – техніка. Зараз там розміщуються дрібні магазини, магазин Ельдорадо та ресторан.
На Замості по вулиці Нансена знаходиться лікеро-горілчаний завод, який колись випускав продукцію під лейблом «Сотка». Історичний корпус заводу будувався на початку ХХст і складається з двох об’ємів, що мають різну поверховість та висотність. Перший поверх має висоту 5 м. Там знаходяться виробничі приміщення. З вікон першого поверху на вулицю виходять оцинковані труби, вони виконують роль вентиляції для відводу з приміщення запаху. Інші поверхи мають висоту до 3м. Стіни будівлі виконані з цегли з використанням декоративного типу кладки, коли чергуються сторони цегли та з’являється різний візерунок. На нашу думку, колись фасад був тільки цегляний. Після Другої Світової його обличкували плиткою «кабанчик» з використанням шестигранної глазурованої плитки, що створює імітацію бджолиних сот. На сьогодні така глазурована плитка збереглась частково. Біля головних воріт на боковому фасаді можна побачити барельєфну металеву композицію, представленою у вигляді чоловіка (робітника), перспективу на вулицю, сонця та двох слів «Слава Труду».
В районі «трикутника» на Замості є дві школи. Загальноосвітні заклади I-III ступенів №8 та №9.
Історія школи №8 розпочалась ще на початку XXст коли на її місці були два одноповерхових будинки, де розміщувалось чьотирьохкласне училище. У 1920 році цей заклад було перепрофільовано у «Першу трудову школу ім. М. Коцюбинського». Потім будівлі були перебудовані, зовнішній вигляд яких зберігся до тепер. У 1944 році заклад перейменували у школу №8. Ансамбль школи складається з двох однакових за планом, симетричних, двоповерхових будівлі. У 1993 році одну зі споруд признали аварійною і класи частково перевели на вул. Винниченка. Вхід на територію ансамблю розміщується між будівлями та виділений історичною кованою решіткою з брамою. Перед брамами є невелика напівциркульна площа з клумбою по середині. Одна будівля облікована класичною плиткою «кабанчик» та виділена історичною вивіскою «школа №8». Друга будівля покрита штукатуркою з виділеними білим кольором пілястрами, карнизом та налічниками на вікнах. Об’єднуючими елементами двох будівель є однакові трьохсекційні вікна та напівциркульні ніші на фасадах.
Школа №9 є однією з найстаріших шкіл у місті. Вона була заснована у 1907 році. Школа має три поверхи та побудована з цегли. В зовнішньому оформленні школи використані жовтий, помаранчевий та білий кольори. Перед входом до школи знаходиться великий спортивний майданчик з вуличними тренажерами. Єдиним архітектурним декором школи є використання міжповерхового карнизу між другим та третім поверхами та карнизом під дахом.
На початку XX ст на території сучасного Вінницького коледжу будівництва та архітектури був побудований Народний дім, який проіснував до 50-х років. У післявоєнний період місто потребувало нових фахівців, що би допомагали з відбудовою міста. У 1952 році тут будується навчальний корпус №2 «Житлово-комунального технікуму». Кількість випускників почала щороку зростати і з’явилась потреба на розширення кількості аудиторій. У період з 60-х по 80-ті роки будуються інші навчальні корпуси коледжу з переходами. Будівлі обличковані плиткою «кабанчик», головний корпус має 4 поверхи, історичний корпус має 3 поверхи. Цоколь виділений червоним кольором та штукатуркою «під рустовий камінь». 4-й поверх виділений міжповерховим карнизом. У середині 60-х поряд був побудований гуртожиток.
Влаштування велобоксів – це пілотний проект Моделі розвитку Замостя та згідно конкурсного відбору в проекті приймають участь ОСББ, які розташовані на території району та входять в периметр Моделі розвитку Замостя.
Ефективний рух людей у місті, забезпечений комфортним пересуванням у громадському транспорті та зручними прогулянковими вулицями – є критично важливими елементами для сталого розвитку міста. Безпечні вулиці для людей підтримують економічний розвиток міста, а також позитивно впливають на здоров’я населення. Вулиці, громадські простори та транспортна мережа повинні бути адаптовані до потреб поїздок майбутнього, гарантуючи, те що […]